Kategorie
Gwarancja producenta
Dostępność
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Profilowanie aparatu
W dzisiejszej fotografii, zarówno profesjonalnej, jak i amatorskiej, jednym z kluczowych aspektów jest precyzyjne odwzorowanie kolorów. Niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia portretowe, produktowe, krajobrazowe czy mody, kolory mają ogromne znaczenie. Dlatego profilowanie aparatu – czyli proces kalibracji, który pomaga uzyskać możliwie najwierniejsze odwzorowanie barw – stało się nieodzownym elementem pracy fotografa.
Potrzebujesz pomocy w wyborze? Zadzwoń, poradzimy! +48 501 867 550
2 444,00 zł
2 584,00 zł
- 1
- |
- 2
2 444,00 zł
2 584,00 zł
- 1
- |
- 2
Idealne odtworzenie barw dzięki ColorChecker i SpyderCheckr
Wzorce z rodziny ColorChecker oraz SpyderCheckr to wyjątkowe rozwiązania dla każdego fotografa dążącego do uzyskania precyzyjnych i spójnych kolorów oraz kreatywnych i wszechstronnych rezultatów. W szczególności dla osób pracujących z plikami w formacie RAW.
Produkty te, są fizycznymi, zdefiniowanymi wzorcami kolorystycznymi. Dołączone są do nich także aplikacje do kalibracji aparatu oraz. w przypadku ColorCheckera, wtyczka do Adobe® Photoshop® oraz Lightroom®, która służy do tworzenia profili DNG dostosowanych do konkretnego aparatu, obiektywu oraz warunków oświetlenia. Wzorce kolorystyczne ColorChecker oraz SpyderCheckr są wszystkim, czego potrzebuje fotograf, aby osiągnąć kreatywność i pełną kontrolę nad zdjęciami od sfotografowania do edycji.
Dlaczego warto zarządzać kolorami?
Sztuka zarządzania kolorami ma na celu pełne dopasowanie kolorów podczas wszystkich procesów produkcji zdjęcia. Oznacza to, że aparat jest w stanie uchwycić rzeczywiste kolory, monitor może je odpowiednio wyświetlić, a drukarka wydrukować zdjęcie, które jest zgodne z oryginalną scenerią.
Ze względu na wykorzystanie tak wielu urządzeń wejściowych i wyjściowych może to jednak okazać się dużym wyzwaniem. W ostatnich latach nastąpił duży rozwój technologiczny, więc procesy zarządzania kolorami nie są już zarezerwowane jedynie dla profesjonalnych fotografów.
Kalibracja aparatu i profile DNG
Wszystko zaczyna się od aparatu. Jeżeli to urządzenie nie uchwyci rzeczywistego koloru, to jak możemy oczekiwać realistycznego zdjęcia? Wyzwanie polega na tym, że każdy aparat „widzi” kolory inaczej, a sposób uchwycenia koloru różni się w zależności od marki. Różne obiektywy charakteryzują się różnym odwzorowaniem kolorów, co stanowi jeszcze większy problem w przypadku łączenia aparatu i obiektywu różnych marek. Prawda jest jednak taka, że nawet dwa modele aparatu tego samego producenta mogą inaczej uchwycić kolory. Indywidualne profile mogą zredukować takie różnice.
Firma Adobe nazwała te profile profilami DNG lub Camera Profiles. Można je wybrać w menu „Camera Calibration” (kalibracja aparatu) oprogramowania Camera RAW i Lightroom. Stworzenie indywidualnego profilu balansu bieli za pomocą wzorca balansu bieli ColorChecker pomoże uchwycić rzeczywiste kolory i zapewni odpowiednią pozycję wyjściową. Sfotografowanie fizycznego odniesienia umożliwi szybszą korektę koloru oraz pozwoli ją przypisać do większej partii obrazów, co zwiększa produktywność. Zanim się Państwo spostrzegą, będą Państwo pracować z zarządzaniem kolorami.
Czym jest profilowanie aparatu?
Czym więc jest profilowanie aparatu? Tak naprawdę więc jest to proces tworzenia profilu barwnego, który dopasowuje sposób, w jaki aparat rejestruje kolory do rzeczywistości. Proces profilowania ma na celu wyeliminowanie tych różnic i uzyskanie spójnych, przewidywalnych wyników. Poprzez kalibrację aparatu, fotografowie mogą uzyskać dokładniejsze odwzorowanie barw, co jest szczególnie istotne w branżach takich jak fotografia produktowa, gdzie precyzyjność kolorów wpływa na odbiór estetyczny i komercyjny.
Każdy, kto fotografuje obiekty, w których kolory odgrywają krytyczną rolę (np. zdjęcia studyjne, martwa natura oraz wysokiej jakości portrety) może odnieść duże korzyści z pracy z zarządzaniem kolorami. Fotografowie trudniący się wykonywaniem dużej liczby zdjęć różnymi aparatami – śluby, młodzieżowe drużyny sportowe, księgi absolwentów i foto-informatory – w szczególności docenią spójność kolorów, która nie jest uzależniona od wykorzystywanego aparatu.
Właściciele aparatów z funkcją tworzenia zdjęć w formacie JPEG mogą cieszyć się zaletami ulepszonego balansu bieli oraz wzorcami ColorChecker i/lub SpyderCheckr służącymi do dalszej, precyzyjnej korekty kolorów, natomiast właściciele aparatów z funkcją tworzenia zdjęć w formacie RAW uzyskają jeszcze większe korzyści dzięki możliwości tworzenia indywidualnych profili.
Dlaczego warto stosować indywidualne profile DNG?
Większość producentów aparatów oferuje standardowe profile, natomiast oprogramowanie do przetwarzania plików RAW umożliwia stworzenie profilu, który jest dostosowany do konkretnego modelu. Jeśli jednak oczekują Państwo rzeczywistych, „żywych” kolorów, niezbędne jest stworzenie indywidualnego profilu dostosowanego do parametrów RAW danego aparatu i do konkretnych warunków fotografowania. Programy do edycji zdjęć także umożliwiają uzyskanie żądanego koloru, lecz szybszym, łatwiejszym i bardziej niezawodnym sposobem jest uchwycenie rzeczywistych kolorów dzięki indywidualnemu profilowi, a dopiero potem wprowadzenie subiektywnych korekt.
Indywidualne profile są szczególnie przydatne w przypadku edycji dużej liczby zdjęć, które powinny być spójne, np. z dużej imprezy lub do katalogu. W razie fotografowania wydarzenia wieloma aparatami wzorzec ColorChecker lub SpyderCheckr zminimalizuje różnice w kolorach poprzez zapewnienie jednakowego punktu wyjściowego dla każdego zdjęcia w każdym aparacie. W studiu natomiast można dokonać wszelkich kreatywnych obróbek kolorów, zaczynając od tego samego punktu wyjściowego.
Aplikacja ColorChecker Camera Calibration została stworzona w oparciu o technologię zaawansowanego profilowania, zapewniającą wspaniałe rezultaty przy zastosowaniu jedynie 24 barw. Aby stworzyć profil, należy jedynie sfotografować klasyczny wzorzec ColorChecker w warunkach jednakowego oświetlenia, najlepiej identycznego z tym wykorzystywanym do fotografowania właściwego obiektu. Aplikacja Camera Calibration umożliwia także tworzenie adaptacyjnych profili DNG Dual - Illuminant w celu zapewnienia lepszych kolorów w większym zakresie zmiennych warunków oświetlenia.
Zarządzanie kolorami w pracy z plikami w formacie RAW
Dotychczas, aby uzyskać odpowiedni profil, większość rozwiązań do kalibracji aparatów wymagała kontrolowanych i spójnych warunków studyjnych, a obsługiwane były zazwyczaj jedynie formaty TIFF lub JPEG. Natomiast obecnie większość fotografów w pełni wykorzystuje możliwości swoich aparatów robiąc zdjęcia w formacie RAW. Calibrte oraz datacolor wyszli naprzeciw oczekiwaniom tych właśnie fotografów i stworzyli rozwiązania zapewniające łatwą i szybką kalibrację oraz profilowanie formatów RAW.
Wykonywanie zdjęć w formacie RAW pozwala uzyskać większą elastyczność w dostosowywaniu kolorów w oparciu o parametry uchwycenia kolorów przez dany aparat. Kalibracja procesu tworzenia zdjęć w formacie RAW minimalizuje różnice w kolorach pomiędzy aparatami i obiektywami, dostosowuje proces do zmiennych warunków oświetlenia i umożliwia dopasowanie kolorów do różnych scenerii. Istnieje również większa możliwość kalibracji i edycji kolorów z uwagi na spójny punkt wyjściowy.
Robienie zdjęć w formacie RAW pozwala także na automatyczne zastosowanie zarządzania kolorami w dużej liczbie plików. Ponadto, oprogramowanie Adobe do przetwarzania plików Raw może wykorzystywać indywidualne profile DNG pochodzące z ColorChecker Camera Calibration. Jeżeli dana aplikacja do przetwarzania formatu RAW nie obsługuje indywidualnych profili DNG, to przydatne mogą okazać się wzorce ColorChecker lub SpyderCheckr, dzięki którym można uzyskać fizyczne odniesienie do celów edycji kolorów. Wzorce pozwalają ocenić naświetlenie oraz dokonać ustawień balansu bieli za pomocą tylko jednego kliknięcia we wszystkich pakietach do edycji RAW, które są wyposażone w te funkcje.
Kalibracja aparatu za pomocą Adobe® Lightroom®
Wzorzec ColorChecker zawiera wtyczkę do Lightroom, która zapewnia szybką, automatyczną i niezawodną kalibrację aparatu w celu tworzenia profili DNG i DNG Dual-Illuminant oraz dokonuje ich automatycznej instalacji. Stworzone profile można wykorzystywać w programach Lightroom i Adobe Camera RAW (ACR). Adobe Camera RAW obsługują indywidualne profile DNG oraz współpracują z programem Photoshop. Wykorzystanie wtyczki Lightroom umożliwia płynną pracę i tworzenie indywidualnych profili DNG bez konieczności zamieniania aplikacji. Dodatkowo, Lightroom jest w stanie automatycznie wykryć wzorzec ColorChecker na zdjęciu, dzięki czemu fotograf w wielu wypadkach nie musi już się zajmować kadrowaniem.
Wzorce do precyzyjnego ustawienia balansu bieli
Rozpoczęcie procesu fotografowania od ustawienia odpowiedniego balansu bieli ma decydujące znaczenie. Uchwycone kolory są wówczas rzeczywiste, a podczas edycji zdjęć fotograf dysponuje punktem odniesienia. Wzorce ColorChecker oraz SpyderCheckr umożliwiają łatwą edycję balansu bieli i pozwalają na osiągnięcie efektu ciepłych, chłodnych lub neutralnych barw, w zależności od indywidualnych potrzeb fotografa.
Czym jest balans bieli?
Światło posiada wiele właściwości i kolorów. Światło dzienne może być emitowane w niebieskich lub żółtych odcieniach, natomiast sztuczne oświetlenie wnętrz może przybierać ciepłe odcienie, żółte odcienie światła wolframowego lub zielone odcienie charakterystyczne dla biur i sklepów. Ludzkie oko posiada zdolność szybkiego adaptowania się do różnych źródeł światła, dlatego też często nawet nie dostrzegamy zmian. Aparaty natomiast dosłownie „widzą” światło, dlatego nawet drobne różnice mogą stanowić problem.
Aparaty cyfrowe ułatwiają ustawianie balansu bieli, lecz proces ten wciąż nie jest idealny. Większość aparatów jest wyposażona w predefiniowane ustawienia balansu bieli, takie jak światło wolframowe, jarzeniowe, dzienne, lampa błyskowa, zachmurzenie oraz zacienienie. Ustawienia te są tworzone w oparciu o wartości średnie, dlatego też nie zawsze są dopasowane do rzeczywistego oświetlenia panującego podczas fotografowania i nie można ich łatwo ani dokładnie dostosować do oświetlenia mieszanego.
Wzorzec balansu bieli ColorChecker lub SpyderCheckr zapewnia odpowiedni punkt wyjściowy do przeprowadzania edycji oraz zmniejsza czas i wysiłek, które są potrzebne do uzyskania rzeczywistych kolorów. Co więcej, wzorce pozwalają na bardziej dokładną ocenę podglądu aparatu oraz histogramów. Bez rzeczywistego odniesienia, takiego jak wzorzec ColorChecker lub SpyderCheckr, czas poświęcony na ręczną korektę kolorów każdego zdjęcia staje się dużo dłuższy.
Balans bieli w pracy z zdjęciami w RAW
Ustawianie spójnego punktu bieli dla całego zakresu zdjęć obniża czas edycji zdjęć w formacie RAW, ponieważ nie ma wówczas konieczności dostosowywania punktu bieli oddzielnie dla każdego zdjęcia. Jednak główną zaletą stosowania formatu RAW jest możliwość wyboru indywidualnych ustawień balansu bieli w aparacie lub w oprogramowaniu oraz elastyczność w edycji zdjęć z funkcją zachowania oryginalnych plików.
Ze względu na fakt, że niektórzy użytkownicy zwlekają z dostosowaniem balansu bieli za pomocą suwaków lub klikają na najróżniejsze obiekty zbliżone do neutralnych, aby uzyskać żądany balans, wyniki nie są spójne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej uciążliwa w momencie fotografowania wydarzeń, takich jak ślub, podczas których oświetlenie stale się zmienia w zależności od miejsca, a przecież wszystkie zdjęcia powinny być utrzymane w jednakowym „stylu”.
Wzorzec ColorChecker oraz SpyderChrckr sprawia, że utrzymanie spójności kolorów staje się dziecinnie proste. Wystarczy skorzystać ze wzorca, aby ustawić balans bieli w oprogramowaniu, a następnie stosować go do wszystkich zdjęć robionych w tych samych warunkach oświetlenia. Należy pamiętać, że nawet w przypadku stosowania indywidualnych profili DNG, indywidualne ustawienia balansu bieli wykonywane każdorazowo podczas zmiany warunków oświetlenia są nadal konieczne.
Profilowanie aparatu za pomocą narzędzi takich jak ColorChecker i SpyderCheckr to kluczowy krok w uzyskaniu doskonałych kolorów w fotografii. Te proste w użyciu tablice kolorów mogą znacząco poprawić jakość zdjęć, zapewniając dokładne odwzorowanie barw, spójność pomiędzy różnymi sesjami oraz ułatwiając proces postprodukcji. Jeśli zależy Ci na profesjonalnych rezultatach, warto rozważyć wdrożenie tych narzędzi do swojego workflow, aby uzyskać spójne i precyzyjne efekty.