Wzorniki.eu
Kategorie blog
Sprawdź Promocje
Calibrite ColorChecker Passport Video 2 + karta SD 64GB
Calibrite ColorChecker Passport Video 2 + karta SD 64GB

589,00 zł

Cena regularna: 625,00 zł

Najniższa cena: 625,00 zł
szt.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Nowy wzornik kolorów CMYK od firmy Pantone
Nowy wzornik kolorów CMYK od firmy Pantone

Nowy wzornik kolorów CMYK od firmy Pantone

Teraz Pantone CMYK Guide oferuje nową, precyzyjną identyfikację barw oraz lepszą spójność druku CMYK

W ostatnim czasie firma Pantone odświeżyła swój wzornik z kolorami cmyk. Wzornik CMYK Guide Coated & Uncoated (GP5101B) jest niezbędnym wsparciem dla projektantów pracujących w branży cyfrowej, poligraficznej i opakowaniowej. Po pierwsze, wzornik ten przedstawia 2868 kolorów w druku czterokolorowym cmyk a więc o 700 kolorów więcej niż w podstawowym wzorniku z kolorami Solid Pantone, Formula Guide (Pantone Matching System). Więcej kolorów oznacza więcej możliwości wyboru, więcej szans na inspirację projektową i lepsze dopasowanie do oczekiwań i potrzeb klientów.

Wzornik CMYK Guide

Kolory CMYK

Nowy wzornik CMYK Guide oferuje również więcej tego, o co projektanci prosili w przeszłości, a mianowicie o dodatkowe kolory pośrednie. Są to kolory znajdujące się pomiędzy dwoma istniejącymi kolorami Solid Pantone, które pomagają wypełnić istniejące luki w zapotrzebowaniu i zapewnić bardziej unikalną ofertę. Wszystkie te kolory są możliwe do uzyskania w druku zgodnym z procesem CMYK, nie są więc tak jasne i nasycone jak kolory z wzornika Pantone Formula Guide (PMS), lecz stanowią znaczne rozszerzenie dostępnych możliwości kolorystycznych.

Mówiąc o unikalnych kolorach, nowy wzornik Pantone CMYK Guide ułatwia również identyfikację kolorów, które nie mają bliskiego odpowiednika w PMS. Ponieważ kolory w wzorniku CMYK Guide oznaczone są gwiazdką, wskazującą na istnienie odpowiednika w wzorniku Formula Guide (PMS). Natomiast wszystkie kolory bez gwiazdki, tj. bez bliskiego odpowiednika PMS, są unikalne dla Wzornika CMYK Guide.

Wzornik CMYK

 

Kolor CMYK czy Spot

Dlaczego jest to ważne? Otóż, w przypadku mniejszych kampanii i projektów, realizowanych i produkowanych w mniejszych drukarniach i mniej skomplikowanych procesach druku, czyli tam, gdzie nie używa się droższych kolorów spotowych (mówiąc potocznie, pantonów), unikalne barwy CMYK są świetnym sposobem na znalezienie świeżych, mniej eksponowanych i oklepanych kolorów do wykorzystania w identyfikacji wizualnej firmy, opakowaniach lub materiałach promocyjnych. Pomyśl tylko – Nowy Wzornik CMYK Guide od Pantone oferuje niewiarygodną liczbę 1889 kolorów typu Coated (zadruk na powierzchniach powlekanych) i 1653 kolorów typu Uncoated (zadruk na powierzchniach niepowlekanych), które nie mają odpowiednika Solid Pantone i są zaprezentowane z dokładnością Delta E mniejsza od 2.

 

Wzornik CMYK

 

Kolejną kluczową cechą nowego wzornika CMYK Guide jest to, że - podobnie jak niedawno odświeżony wzornik Pantone Color Bridge Guide – produkowany jest zgodnie z najnowszą specyfikacją G7. Specyfikacje G7 gwarantują, że kolory CMYK zidentyfikowane w procesie projektowania mogą być odtwarzane lepiej i dokładniej w rzeczywistych warunkach druku. Pozwala to projektantom tworzyć z większym spokojem ducha - ze świadomością, że wybrane kolory CMYK są osiągalne na większości maszyn drukarskich na całym świecie.

Jest to szczególnie ważne dla klientów w obu Amerykach i Azji, gdzie dominują standardy G7. Nawet w Europie, gdzie standardem jest FOGRA, nowy wzornik CMYK Guide nadal będzie umożliwiał precyzyjny wybór i reprodukcję kolorów CMYK na każdym etapie pracy, od pomysłu aż po wydruk niezależnie czy produkt finalnie zostanie wytworzony w Azji, Europie czy Ameryce.

Zapoznaj się w szczegółach z nowym wzornikiem CMYK Guide:

Wzornik CMYK GUIDE | Powlekany i niepowlekany

Wypełniony tysiącami inspirujących, osiągalnych barw. Projektuj ze spokojem ducha, wiedząc, że Twoje kolory będą osiągalne i powtarzalne niezależnie od techniki druku jaką wybierzesz.

Odświeżony wzornik CMYK Guide od Pantone zawiera aż 2868 kolorów CMYK uszeregowanych chromatycznie, co pozwala na bardziej intuicyjne przeglądanie i dobór barw. Niektóre z kolorów posiadają oznaczenie symbolem gwiazdki wskazujące na istnienie odpowiedników w wzorniku Formula Guide (PMS). Kolory bez gwiazdki są unikalne, co oznacza, że nie posiadają one bliskiego odpowiednika koloru spotowego w wzorniku Formula Guide (PMS). Będą one zatem idealne do projektowania wyjątkowych kompozycji i materiałów reklamowych w mniejszych kampaniach, gdzie pożądane są barwy świeże i mniej „opatrzone”.

Wzornik CMYK Guide jest teraz wydrukowany zgodnie z specyfikacją G7, co zapewnia dokładniejsze i bardziej spójne rezultaty w rzeczywistych warunkach druku.

Dzięki systemowi Pantone Connect (opcja dodatkowo płatna) możesz natomiast wybierać, zapisywać i udostępniać swoje kolory CMYK wszystkim uczestnikom procesu produkcyjnego na dowolnym jego etapie. Jeśli zajmujesz się projektowaniem, drukowaniem, brandingiem lub tworzysz opakowania, ten wzornik jest dla Ciebie!

Kluczowe cechy wzornika CMYK

  • 2868 kolorów CMYK.
  • Kolory uszeregowane chromatycznie dla łatwego przeglądania i wyboru.
  • Zawiera wartości odcieni CMYK w przestrzeniach CRPC skalibrowanych według standardu G7, co oznacza, że odcienie będą ściśle odpowiadać wyglądowi kolorów podczas proofingu lub druku w warunkach referencyjnych dla druku wg. G7.
  • W wzorniku znajduje się indeks kolorów i narzędzie do oceny oświetlenia, w którym postrzegamy barwy w wzorniku.
  • W zestawie dwa wzorniki: wykonany na papierze powlekanym i niepowlekanym.
  • Wydrukowany przy użyciu przyjaznych dla środowiska farb drukarskich z certyfikatem ISO.


Nowy Wzornik Pantone CMYK Guide znajdziesz w naszym sklepie:
https://wzorniki.eu/wzornik-pantone-cmyk-powlekany-niepowlekany-gp5101b

Wzornik Pantone CMYK Guide

 

F.A.Q. - Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego wartości odcieni CMYK zmieniły się w wzorniku CMYK w nowej wersji (nr kat. Pantone GP5101B)?

Wartości CMYK uległy zmianie, ponieważ w nowych wzornikach CMYK Guide zastosowano druk zgodny ze standardem G7, aby dopasować go do wzorca CRPC6 (wzornik na podłożu powlekanym) i CRPC3 (wzornik na podłożu niepowlekanym). Te standardy druku posiadają inne "receptury" CMYK dla uzyskania określonego wyglądu próbek kolorów niż te, które poprzednio były publikowane we wcześniejszych wzornikach Pantone CMYK (GP5101A i wcześniejsze).

Jaka jest przewaga druku według standardu G7 nad standardem CRPC?

Przewaga polega na tym, że wartości odcieni kolorów CMYK w najnowszym wzorniku CMYK Guide będą pozwalały uzyskać bardzo podobny wygląd barwy, w przypadku, gdy projekt jest proofowany lub drukowany zgodnie z referencjami G7.

Czy do wzornika CMYK zostały dodane nowe kolory?

Nie, wzorniki CMYK od Pantone zawsze zawierały 2868 kolorów.

Co oznacza symbol gwiazdki '*' przy niektórych kolorach?

Symbol '*' oznacza barwy, które posiadają odpowiadający im kolor w systemie PMS (wzornika Pantone Formula Guide). Kolory bez '*' nie mają pasującego koloru PMS i dlatego są unikalne. Dają one dodatkowe możliwości wyboru kolorów podczas projektowania.

Jak mogę znaleźć pasujący kolor z wzornika CMYK Guide w wzorniku Formula Guide i na odwrót?

Kolor z wzornika CMYK można wyszukać według nazwy w systemie Pantone Connect Premium i użyć funkcji Pantone-to-Pantone w narzędziu Convert Tool.

Czy wartości CMYK będą dokładnie takie same, jak wartości z wzornika CMYK Bridge Guide dla najbliższego koloru PMS?

Nie. Kolory oznaczone * posiadają parametr delta E 2000 (znany również jako ∆E00) zbliżony do 2 w stosunku do koloru Solid Pantone. Odcień CMYK odpowiadający dokładnie kolorowi Pantone w wzorniku Bridge Guide może być bardziej zbliżony. Zawsze wybieraj wartości CMYK z wzornika Bridge Guide, gdy musisz dopasować kolor PMS możliwie dokładnie w CMYK-u.

Jeśli CMYK z wzornika Color Bridge jest bliższy kolorowi PMS, to po co używać wzornika CMYK Guide?

Wzornik CMYK Guide daje Ci więcej możliwości wyboru. Jest to całkowicie odrębna biblioteka kolorów, która nie ma na celu zastąpienia PMS, lecz dostarczyć więcej możliwości wyboru w procesie projektowania.

O ile więcej kolorów znajduje się w wzorniku CMYK Guide Coated w porównaniu do Formula Guide Coated?

W wzorniku CMYK Guide jest o 703 kolory więcej niż w wzorniku Formula Guide. W wzorniku CMYK Guide Coated, 989 kolorów posiada odpowiednik do koloru PMS i jest oznaczonych symbolem *. Oznacza to, że w wzorniku CMYK Guide Coated znajduje się 1879 unikalnych kolorów w porównaniu z Formula Guide Coated.

Ile unikalnych kolorów znajduje się w wzorniku CMYK Guide Uncoated w porównaniu do Formula Guide Uncoated?

1653 unikalnych kolorów.

Dlaczego w wzorniku dla kolorów na podłożu niepowlekanym (Uncoated) jest ich mniej?

Ponieważ gama kolorów na podłożu niepowlekanym jest mniejsza. Kolory są bliżej siebie i dlatego bardziej prawdopodobne jest, że będą mieścić się w zakresie ∆E 2 od koloru z wzornika Formula Guide Uncoated.

Czy system Pantone Connect będzie miał nowe wartości CMYK?

Tak, Pantone Connect będzie aktualizowany o nowe wartości barw z wzornika CMYK Guide w ramach miesięcznej usługi subskrypcji: Pantone Connect Premium.

Czy powinienem wybrać wzornik CMYK Guide zamiast Wzornika Pantone Formula Guide?

Nie, wzornik Formula Guide jest zawsze narzędziem pierwszego wyboru do znajdowania kolorów podczas projektowania. Jeśli projektujesz na potrzeby druku CMYK, Wzornik CMYK Guide daje Ci więcej możliwości wyboru kolorów uzupełniających barwy zawarte w Wzorniku Formula Guide. Chociaż posiada on (wzornik CMYK Guide) więcej kolorów do wyboru – i wszystkie z nich są w 100% osiągalne w przestrzeni CMYK na odpowiednim papierze, to kolory z wzornika CMYK nie są tak jasne i żywe, jak niektóre barwy z wzornika Formula Guide.

Jak dokładnie jest wydrukowany wzornik CMYK Guide w porównaniu do jego cyfrowej wersji?

Wzornik CMYK Guide od Pantone z edycji 2021 są drukowane zgodnie z tolerancją dla przestrzeni G7. Należy pamiętać, że kolory w fizycznym wzorniku, są przewodnikiem po wyglądzie kolorów, a nie dokładną reprodukcją. Pantone dąży do poprawy jakości i precyzji druku w każdej drukarni poprzez wykorzystanie najlepszych praktyk branżowych i technologii X-Rite.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl