



Nowe kalibratory do monitorów Spyder X2 Elite i Ultra od Datacolor
Kup wzorzec Calibrite ColorChecker i odbierz uchwyt Target Holder
Wszystko co powinieneś wiedzieć o złączu USB-C
Monitor EIZO CS2400R - nowy 24" model Eizo ColorEdge z gamutem sRGB
Jak ważny dla fotografów jest kolor?
Kalibracja ekranu laptopa w 8 krokach


Kategorie
Producent
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Wzorniki CMYK
Pantone CMYK Color Guide to wzorniki kolorów w formie wachlarza przedstawiający kolory CMYK. Posiada 2868 odcieni wydrukowanych na podłożu powlekanym i niepowlekanym. Producentem tego wzornika jest firma Pantone Inc.
DCS Book jest wzornikiem kolorów CMYK w formie segregatora z wyjmowanymi kartami. Dostępne są dwie wersje tego wzornika, które różnią się ilością prezentowanych kolorów. Wersja DCS Book Mini przedstawia lekko ponad 20 tys. kolorów CMYK dla podłoża powlekanego błyszczącego lub niepowlekanego. Wersja Professional przedstawia ponad 65 tys. kolorów na podłożu kredowym matowym.
DTP Studio to producent wzorników kolorystycznych CMYK w formie wachlarza. DTP Studio skupia się na zaprezentowaniu w druku cztero-kolorowym barw z innych systemów kolorystycznych. W ofercie znajdują się wzorniki przedstawiające konwersję kolorów RAL na CMYK (palety RAL Classic, Design, Effect), konwersję kolorów solid Pantone na CMYK, kolorów Pantone Textil na CMYK. W ofercie firmy jest także klasycznych wzornik CMYK przedstawiający 2240 kolorów.
Potrzebujesz pomocy w wyborze? Zadzwoń, poradzimy! +48 22 784 71 82 oraz +48 608 315 948
Wzornik Pantone CMYK Guide powlekany i niepowlekany

Edycja 2021 - Zestaw dwóch próbników firmy Pantone - CMYK Coated/Uncoated (powlekany/niepowlekany) - 2868 kolorów CMYK dla podłoża powlekanego i niepowlekanego
Dostępność: spodziewana dostawa
Wysyłka w: 3 - 5 dni
Wzornik COLOR CMYK BASIC niepowlekany - 2240 kolorów CMYK

2240 kolorów CMYK na podłożu niepowlekanym błyszczącym. Każdy kolor opisany kodem CMYK, RGB i HTML
Dostępność: Chwilowo niedostępny
Wzornik COLOR CMYK BASIC powlekany & niepowlekany

2240 kolorów CMYK na podłożu powlekanym błyszczącym i niepowlekanym. Każdy kolor opisany kodem CMYK, RGB i HTML
Dostępność: Chwilowo niedostępny
Wzornik COLOR CMYK BASIC powlekany - 2240 kolorów CMYK

2240 kolorów CMYK na podłożu powlekanym błyszczącym. Każdy kolor opisany kodem CMYK, RGB i HTML
Dostępność: Chwilowo niedostępny
Wzornik DCS Book CMYK Mini Edition – powlekane

Przenośny próbnik kolorów CMYK przedstawionych na podłożu powlekanym. Ponad 20 tyś kolorów.
Dostępność: w magazynie sklepu
Wysyłka w: 24 godziny
Wzornik DCS Book CMYK Mini Edition – powlekane & niepowlekane

Zestaw wzornik CMYK DCS Book Mini powlekany i niepowlekany. Ponad 20 tyś kolorów w druku 4 kolorowym
Dostępność: w magazynie sklepu
Wysyłka w: 24 godziny
Wzornik DCS Book CMYK Mini Edition – niepowlekane

Przenośny próbnik kolorów CMYK przedstawionych na podłożu niepowlekanym. Ponad 20 tyś kolorów.
Dostępność: w magazynie sklepu
Wysyłka w: 24 godziny
Wzornik DCS Book CMYK Professional

Wzornik CMYK DCS Book Professional Edition - powlekany matowy - Ponad 65 000 kolorów w rozbarwieniu CMYK.
Dostępność: w magazynie sklepu
Wysyłka w: 24 godziny
Wzornik COLOR CMYK RAL powlekany - konwersja RAL na CMYK

konwersja kolorów RAL (Classic, Design, Effect) na druk 4 kolorowy CMYK, RGB i HTML
Dostępność: w magazynie sklepu
Wysyłka w: 24 godziny
Wzornik COLOR CMYK RAL powlekany & niepowlekany - konwersja RAL na CMYK

konwersja kolorów RAL (Classic, Design, Effect) na druk 4 kolorowy CMYK, RGB i HTML
Dostępność: w magazynie sklepu
Wysyłka w: 24 godziny
Wzornik COLOR CMYK RAL niepowlekany - konwersja RAL na CMYK

konwersja kolorów RAL (Classic, Design, Effect) na druk 4 kolorowy CMYK, RGB i HTML
Dostępność: w magazynie sklepu
Wysyłka w: 24 godziny
Wzornik Color CMYK NCS niepowlekany - konwersja NCS ns CMYK

NINJA COLOR Guide NCS Uncoated - konwersja kolorów z palety NCS Index 1950 na CMYK na podłożu niepowlekanym
Dostępność: w magazynie sklepu
Wysyłka w: 24 godziny
Wzornik Color CMYK NCS powlekany - konwersja NCS ns CMYK

NINJA COLOR Guide NCS Coated - konwersja kolorów z palety NCS Index 1950 na CMYK na podłoży powlekanym
Dostępność: Chwilowo niedostępny
Co to jest paleta kolorów CMYK
CMYK (model subtraktywny) to najkrócej mówiąc zestaw 4 podstawowych kolorów (cyan, magenta, yellow, key colour — black) stosowanych w farbach drukarskich w druku wielobarwnym w poligrafii oraz metodach powiązanych. Można się domyślić, iż nazwa palety pochodzi od pierwszych liter zastosowanych w niej kolorów — C cyjan odcień niebieskiego, M magenta, Y żółty ang. yellow i K czarny ang. kontur lub key colour. Barwy z palety CMYK pozwalają odwzorować 70% kolorów, które rejestruje ludzkie oko. W przestrzeni CMYK nie można uzyskać intensywnych, jaskrawych i błyszczących odcieni, jakie widzimy np. na ekranie komputera.
Te zapisywane są w przestrzeni barw RGB. Teoretycznie użycie trzech podstawowych składowych barw pozwalałoby uzyskać kolor czarny, ale nie byłby on odzwierciedleniem czystej barwy, dlatego na potrzeby druku poligraficznego, zdecydowano się na wykorzystanie koloru czarnego. Dodatkowy kolor pozwala na uzyskanie głębokiej czerni.
Różne techniki druku (druk cyfrowy, druk offsetowy, sitodruk, ink jet) wykorzystują kolory CMYK do tworzenia wszelkiego rodzaju wydruków.
Jak mieszać barwy składowe z palety kolorów CMYK?
Aby uzyskać dowolny kolor, należy zmieszać kolory Cyan, Magenta, Yellow, blacK w odpowiednich proporcjach. Wartości tych składowych podaje się w procentach od 0 do 100. Kolor żółty w proporcji 100% oraz kolor niebieski w proporcji 100% po wymieszaniu dają barwę zieloną.
Jak uzyskać kolor pomarańczowy? Aby otrzymać ten kolor, wystarczy zmieszać 100% koloru żółtego oraz kolor purpurowy w proporcji 50%. Kolor czerwony uzyskamy, gdy zmieszamy oba kolory w proporcjach 100%. Wszystkie inne kolory w palecie CMYK uzyskiwane są poprzez zmieszanie barw składowych. Należy zwrócić uwagę, że niemożliwe jest uzyskanie niektórych odcieni, które z łatwością można uzyskać kolorami RGB. Różnice są tutaj zauważalne, ponieważ odcienie, które można uzyskać, mieszając kolory cyjan, magenta, yellow, oraz key colour stanowią około 70% odcieni, jakie można uzyskać ze składowych barw RGB.
Zapis barwy w modelu CMYK
Każdy kolor w palecie na swój unikalny numer koloru, na który składają się liczby będące określeniem proporcji barw składowych, które po zmieszaniu pozwolą otrzymać daną barwę.
Kolor biały oznaczony jest przez zapis C=0/M=0/Y=0/K=0.
Bogaty i głęboki kolor czarny oznaczony jest przez zapis C=100/M=100/Y=100/K=100.
Dodatkowo nasze wzorniki posiadają często zapis w postaci notacji RGB oraz RGB w formie zapisu szesnastkowego (HEX), co znacznie ułatwi pracę osobom zajmującym się także projektowaniem na potrzeby internetu.
Drukowanie w przestrzeni CMYK — druk z wykorzystaniem wyżej wymienionych czterech składowych jest dzisiaj standardem.
Czym różni się model RGB od modelu CMYK?
Barwy RGB różnią się zasadniczo od sposobu powstawania barw z palety CMYK. Przede wszystkim model RGB wykorzystuje syntezę addytywną światła a model CMYK wykorzystuje syntezę subtraktywną, co oznacza, że w modelu RGB do uzyskania określonego koloru niezbędne jest zsumowanie wiązek światła barw składowych. Natomiast w modelu CMYK, aby uzyskać określony kolor, należy odjąć od światła białego (czyli przepuszczonego przez papier) określone ilości farb barwnych. Inną ważną różnicą między nimi jest sposób, w jaki reprezentowane są kolory.
Kolory CMYK a RGB?
Ważnym aspektem, który należy brać pod uwagę przy korzystaniu z obu modeli, jest cel wykorzystania uzyskanych kolorów. Model RGB zazwyczaj stosowany jest w mediach cyfrowych, takich jak strony internetowe, telewizja czy reklamy na ekranach. Natomiast model 4 kolorowy CMYK stosowany jest w druku, gdzie farby są aplikowane na biały papier, a kolor końcowy uzyskiwany jest przez mieszanie farb.
Podsumowując, modele RGB i CMYK mają swoje specyficzne zastosowania i różnice w sposobie powstawania kolorów. Dlatego też ważne jest, aby dobierać odpowiedni model w zależności od celu, który chcemy osiągnąć, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Co to jest synteza subtraktywna?
Synteza subtraktywna polega na pochłanianiu światła przez zadrukowaną powierzchnię. Światło białe padające na zadrukowaną powierzchnię przy pomocy czerwonej farby zostanie częściowo pochłonięte. Czerwona farba sprawi, że każde wiązka o barwie innej niż czerwona zostania pochłonięta, a wiązka czerwona zostanie odbita. Jest to dosyć intuicyjne, ponieważ na urządzeniach wyświetlających barwy, aby uzyskać jakikolwiek odcień, trzeba wyemitować światło, w przypadku druku farbą na białej powierzchni trzeba wykorzystać pewnego rodzaju filtr (barwnik), który pozwoli pochłonąć (odjąć) wiązki światła, które różnią się od koloru barwnika lub zmieszanych barwników.
Wzorniki CMYK
W naszej ofercie znajdziesz wzorniki od różnych producentów. Posiadamy palety kolorów wykonane na papierze powlekanym i niepowlekanym. W formie wachlarza lub w formie segregatora z wyjmowanymi kartami.