
Kalibracja ekranu laptopa w 8 krokach.
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się ile czasu, papieru, atramentu i nerwów marnujesz na ponowne drukowanie Swoich zdjęć z powodu niewłaściwego koloru na ekranie posiadanego laptopa? Zanim obwinisz drukarkę lub firmę której zleciłeś wydruk, zastanów się nad swoim ekranem. Kiedy pracujesz na nieskalibrowanym monitorze, szczególnie ekranie laptopa, nie możesz ufać kolorom. A jeśli nie ufasz barwom wyświetlanym na ekranie to nie jesteś w stanie podejmować trafnych decyzji podczas obróbki zdjęć.
Na szczęście ekran w laptopie da się skalibrować. Jak to zrobić? Jak skalibrować monitor lub ekran laptopa? Nie musisz być ekspertem w tej dziedzinie ani kupować najbardziej wyrachowanego z dostępnych urządzeń kalibracyjnych. Wystarczającym wyborem, dającym naprawdę zadowalające wyniki będzie przystępny cenowo kalibrator do monitorów Display SL firmy Calibrite oraz dołączone do niego najnowsze oprogramowanie Calibrite PROFILER.
[product id="2099"]
Proces kalibracji monitora polega na wyborze właściwych opcji w oprogramowaniu. Program przypomina kreator, z którym krok po kroku, wypełniając stosowne pola wyboru, przechodzimy całą procedurę. Najnowsza wersja aplikacji Calibrite PROFILER doczekała się całkiem sensownego spolszczenia, a większość opcji jest dobrze wytłumaczona. W poniższej instrukcji przedstawię i omówię tylko najważniejsze punkty wymagane do prawidłowego skalibrowania ekranu Twojego laptopa. Gdy już nabierzesz pewności i przekonasz się że, "nie taki diabeł straszy jak go malują", będziesz mógł w kolejnych próbach wykorzystać bardziej zaawansowane funkcje.
Zanim uruchomisz pierwszą kalibrację monitora wykonaj następujące kroki:
- Uruchom laptop, podłącz zasilanie i wyłącz oszczędzanie energii.
- W ustawieniach ekranu wyłącz automatyczną regulację jasności ekranu.
- Zamknij wszystkie aplikacje, których wyskakujące okna z powiadomieniami mogłyby zakłócić proces.
- Pozostaw działający ekran na 15-20 minut aby się rozgrzał.
- Ze strony calibrite.com/pl/ pobierz najnowszy program Calibrite PROFILER i zainstaluj go
- Podłącz kalibrator do laptopa dopiero po zainstalowaniu w/w programu.
Jeśli wszystko jest gotowe, możemy zaczynać.
Krok 1: Uruchomienie
Po uruchomieniu programu przywita Cię poniższe okno. Generalnie program podzielony jest na 3 sekcje. W górnej sekcji wyświetlany jest podgląd na postęp kalibracji. Ikony są aktywne i służą także jako skróty do wywoływania poszczególnych kroków. Środkowa i dolna sekcja służy do wyboru właściwych opcji, których celem jest sporządzenie docelowego celu kalibracji (o tym czym generalnie jest kalibracji i profilowanie monitora pisałem szerzej w tym wpisie: https://wzorniki.eu/kalibracja-monitora-czym-jest-i-po-co). Środkowa i dolna sekcja w trakcie procesu kalibracji będę się zmieniały w zależności od aktualnie przeprowadzanej czynności.
Środkowa sekcja - Profilowanie - służy do wyboru urządzenia, które podlegać będzie kalibracji i profilowaniu. W zależności od wersji zakupionego kalibratora, tylko część funkcji może być aktywna. W tym przypadku dostępna jest tylko możliwość kalibracji monitora w dwóch trybach, prostym i zaawansowanym. Wybierz tryb prosty, upewnij się że kalibrator Calibrite Display SL jest w sekcji dolnej - Urządzenia - zaznaczony na zielono i przejdź dalej klikając przycisk "Dalej".
Krok 2: Wprowadzenie celu kalibracji
W drugim kroku musisz dokonać dwóch wyborów. Najpierw w sekcji - Wyświetlacz i typ panelu - wybierasz rodzaj zastosowanego podświetlenia w Twoim laptopie. Jeżeli nie masz pewności, wybierz białe Ledy, a więc opcję "White LED". Jest to najczęściej występujący typ podświetlenia stosowany w laptopach. Jeśli w Twoim laptopie zastosowano innego rodzaju podświetlenie, to po prostu rozwiń menu i zaznacz właściwy typ.
W sekcji - Dopasuj do: - wybierasz cel kalibracji, a więc ustawienia temperatury barowej, jasności, kontrastu, gammy i inne, które chcesz aby zostały ustawione po zakończeniu procesu kalibracji. Cel kalibracji możesz wybrać poprzez kliknięcie w odpowiednią ikonę przedstawiającą sugerowane ustawienia dla branży foto, pre press i wideo. Możesz także stworzyć własny, niestandardowy cel. Na potrzeby tej instrukcji, wybierz gotowe ustawienie "Fotografia". Ten cel określa temperaturę bieli na poziomie 6500K, jasność 120 cd/m2, maksymalny możliwy do uzyskania kontrast, gammę 2.2 oraz inne ustawienia określające właściwości i cechy wygenerowanego pliku profilu ICC. Są to najbardziej odpowiednie ustawienia kalibracyjne w sytuacji w której kalibrujesz monitor do obróbki zdjęć. Jeśli zajmujesz się inną dziedziną, wybierz najbardziej pasujące do Siebie ustawienia.
Jak widzisz, w górnej sekcji programu, szczegółowy cel kalibracji został zaprezentowany w postaci podpisanych ikon. Kliknięcie w wybraną ikonę spowoduje przejście do okna programu umożliwiającego wyedytowanie w sposób własny celu kalibracji. Kliknij przycisk "Dalej" i przejdź do trzeciego kroku.
Krok 3: Podsumowanie i rozpoczęcie pomiarów
W tym kroku oprogramowanie sygnalizuje gotowość do rozpoczęcia pomiarów. Zanim klikniesz przycisk "Rozpocznij pomiar" możesz zapisać ostateczne ustawienia aby skorzystać z nich w kolejnych kalibracjach. Kliknij zielony przycisk i przejdź dalej.
Krok 4: Opcje regulacji sprzętowej wyświetlacza
Zanim klikniesz przycisk "Kontynuuj", zatrzymaj się na chwilę. Jak widzisz poniżej, program umożliwia zaznaczenie sposobności ręcznej regulacji takich ustawień ekranu jak: Jasność, wzmocnienie kanałów RGB i kontrast. W większości ekranów laptopów, producenci umożliwiają tylko ręczną regulację jasność i tak zaznacz. Jednak gdybyś w przyszłości kalibrował zewnętrzny monitor to zaznacz wszystkie trzy możliwości. Ręczne dostrojenie jasności, kontrastu i wzmocnienia RGB jest wskazane a nawet pożądane, dzięki temu jakość kalibracji i profilu będzie na najwyższym poziomie.
Teraz kliknij przycisk Kontynuuj i przejdź do następnego kroku.
Krok 5: Umieść kalibrator na monitorze
W tym kroku musisz przygotować i umieścić urządzenie do kalibracji monitora w wyznaczonym miejscu na ekranie laptopa. Grafika z lewej strony ukazuje w jaki sposób przygotować kalibrator. Zwyczajnie odciągnij dyfuzor i przekręć go o 180 stopni odsłaniając "oko" urządzenia. Następnie powieś kalibrator czujnikiem pomiarowym w stronę matrycy laptopa. Grafika po prawej stronie okna sugeruje abyś odchylił ekran do tyłu. Wszystko po to aby kalibrator swobodnie leżał na powierzchni ekranu i dobrze przylegał. Przy okazji zadbaj też o warunki oświetleniowe w pomieszczeniu w którym jesteś. Sprawdź i ustaw tak oświetlenie w pomieszczeniu, aby strumień światła nie świecił bezpośrednio w stronę kalibratora.
Jeśli jesteś gotowy, przejdź dalej klikając w przycisk "Dalej".
Krok 6: Regulacja jasności ekranu laptopa
Kalibrator już wisi a program wykonał pierwsze pomiary. W tym kroku konieczna jest Twoja uwaga. Z lewej strony okna widzisz wskazanie poziomu zmierzonej i docelowej jasności ekranu Twojego laptopa. W taki sposób koryguj jasność ekranu aby idealnie lub jak najbardziej zbliżyć się do docelowej wartości jasności. Jak skończysz to przejdź dalej.
Krok 7: Kalibracja ekranu laptopa
W tej chwili wszystko dzieje się już samo. Twoja atencja nie jest wymagania. Program testuje ekran laptopa, wyświetla kolory i mierzy ich wartości. Tak na prawdę w tej chwili oprogramowanie za pomocą kalibratora mierzy błędy z jakimi monitor wyświetla próbki z kolorami. Pomierzone wartości posłużą jako wzór do obliczenie korekty i zapisania jej w powstającym profilu ICC. Program automatycznie nazwie i zapisze profil ICC w systemie operacyjnym. Nie musisz nic robić, okno z podsumowaniem zostanie wyświetlone automatycznie po zakończeniu pomiarów
Krok 8: Zakończenie i weryfikacja kalibracji
Okno kończące procedurę kalibracji monitora zawiera trzy zakładki z informacjami o przeprowadzonej kalibracji monitora. W pierwszej kolejności możesz skorzystać z zakładki "Obrazy przed i po". Oprócz wyświetlenia kilku przygotowanych przez producenta plansz testowych, możesz wgrać własny plik ze zdjęciem i zwyczajnie porównać efekt przed i po. Zakładka "Informacje o profilu" zawiera docelowe i zmierzone wartości punktu bieli, luminancji i współczynnika kontrastu po kalibracji. Zakładka "Krzywe i objętości profilu" w sposób graficzny prezentuje efekt działań programu i kalibratora. W tym oknie wykreślone są krzywe kalibracyjne załadowane do tablicy LUT karty graficznej. W ideale krzywa dla każdego z kolorów powinna być prostą pod kątem 45 stopni. Każde odstępstwo od takiego przebiegu świadczy o niedoskonałości monitora.
Podsumowanie: Baw się dobrze i kalibruj ekran okresowo
Gratulacje! Ekran Twojego laptopa jest skalibrowanym oprofilowany i poprawnie wyświetla kolory. Zachęcam Cię abyś okresowo kalibrował monitor. Tylko w ten sposób zapewnisz Sobie spójność i poprawność kolorystyczną w długim okresie czasu na ekranie laptopa!
Jeśli masz pytanie o kalibrację albo chcesz zasięgnąć porady, zadzwoń do mnie +48 501 867 550 lub napisz: radek@wzorniki.eu
[product id="2099"]