Kategorie blog
Aktualnie w promocji
Monitor NEC Multisync EA271Q-BK ColorTuned | skalibrowany
Monitor NEC Multisync EA271Q-BK ColorTuned | skalibrowany
3 299,00 zł 2 995,00 zł
szt.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Chmura tagów
Monitor EIZO CS2740 - szybki test, kolory, kalibracja, podświetlenie 0
Monitor EIZO CS2740 - najlepsze 27'@4K?

EIZO CS2740 - Monitor dla grafika, szybki test, kolory, kalibracja, podświetlenie

Rynek monitorów graficznych o wielkości 27 cali i rozdzielczości 4K / UHD z szerokim gamutem AdobeRGB jest mocno ograniczony w wyborze. W zasadzie sensowne propozycje są tylko dwie, omówiony przeze mnie w jednym z poprzednich wpisów, BenQ SW271C oraz dzisiejszy bohater, EIZO CS2740. Zgodnie z specyfikacją producenta, monitor CS2740 wyposażony jest w matrycę IPS o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 4K, a więc 3840x2160px. Monitor reprodukuje kolory z palety AdobeRGB, posiada możliwość kalibracji sprzętowej i wg deklaracji producenta, jest bardzo dobrze i równo podświetlony. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdzimy...

Monitor EIZO CS2740

Procedura testowa

Procedura testowa jest bardzo prosta i opiera się na narzędziach dostępnych dla każdego. W pierwszej kolejności skalibruję (o tym czym jest kalibracja i po co to robimy pisze tu) monitor darmowym programem DisplayCAL. Za jego pomocą dowiemy w ilu % monitor reprodukuje kolory z palety AdobeRGB, z jakim błędem deltaE je reprodukuje oraz sprawdzę jak sprawy się mają w kwestii równomierności podświetlenia. Oczywiście, monitor skalibruję także dołączonym w standardzie oprogramowaniem EIZO Colornavigator i zweryfikuję jakość kalibracji wbudowanymi testami pod kątem jakości reprodukcji barw w środowisku RGB i CMYK. Na koniec jeszcze raz zweryfikuję jakość podświetlenia matrycy testem programu i1Profiler od X-Rite/Calibrite.

DisplayCAL

Darmowy DisplayCAL to prawdziwy potwór wśród programów do kalibracji i profilowania monitorów, posiada mnóstwo funkcji, opcji i testów. Na szczęście twórca nie zapomniał o oprawie graficznej, dzięki czemu wyniki procedur kalibracyjnych i testowych są podane w sposób czytelny i przyjazny dla użytkowników. Zanim cokolwiek przetestuję, najpierw skalibruję naszego Eizo ColorEdge CS2740. Aby tego dokonać należy w odpowiedni sposób przygotować monitor, ponieważ DisplayCAL kalibruje programowo a nie sprzętowo, należy w menu monitora uruchomić tryb użytkownika, z dostępem do ręcznej regulacji poszczególnych składowych kolorów RGB (Color Gain) oraz jasności. Z poziomu programu podczas kalibracji wygląda to tak:

Kalibracja EIZO CS2740 za pomocą DisplayCAL


Finalnie, oprócz skalibrowanego i oprofilowania monitora Eizo ColorEdge CS2740  otrzymujemy garść podstawowych informacji o jakości reprodukowanych kolorów przez monitor oraz pokryciu % i liczbowym poszczególnych przestrzeni barwowych. W tym przypadku monitor reprodukuje 95% kolorów z palety AdobeRGB, 95% sRGB i 82% DCI-P3. Jakość reprodukowanych kolorów jest na bardzo wysokim poziomie, gdzie średni błąd deltaE (różnica pomiędzy kolorem oryginalnym a reprodukowanym) wynosi 0.06 a maksymalny 1.63. Szczegółowa weryfikacji jakości wyświetlanych przez monitor kolorów w dalszej części.

Gamut EIZO CS2740

 

Z punktu widzenia fotografa lub grafika komputerowego, nasz testowy monitor EIZO CS2740 należy zweryfikować w bardziej praktycznych zastosowaniach. Dlatego dość dobrym i miarodajnym testem jest weryfikacja jakości reprodukowanych kolorów z 24 polowego wzorca ColorChecker. Bardziej rozbudowanej skali szarości i testu zgodnego z normą ISO przewidzianą na potrzeby soft proofingu.

Klasyczny ColorChecker

EIZO CS2740 kalibracja

(Pełny raport do pobrania tu)


Mówiąc w skrócie, wyniki są imponujące. Średni błąd na poziomie reprodukcji kolorów deltaE 0.28 a maksymalny 0.75 (przyjmuje się że wszystko poniżej deltaE mniejsze od 1.00 nie jest rozróżniane przez nawet wprawnego obserwatora. Błędy od 1 do 2-2.50 są rozróżniane przez ludzi zajmujących się pracą z kolorem. Błędy powyżej deltaE 2.5, są rozpoznawane przez przeciętnego Kowalskiego.) Ten monitor doskonale wyświetla czekera! Sprawdźmy jak radzi sobie ze skalą szarości:

Skala szarości test:

EIZO CS2740 kalibracja skala szarości

(Pełny raport do pobrania tu)


Od czarnego do białego. Ponieważ mówimy tu o "budżetowej" wersji monitora EIZO, sama czerń nie jest aż tak doskonale reprodukowana jak by mogła być, gdyby to był pełno prawny monitor EIZO CG.

Soft Proofing

EIZO CS2740 soft proofing

(Pełny raport do pobrania tu)


Kryteria ISO 14861:2015 to zbiór wymagań stawianym urządzeniom, które w cyfrowej obróbce obrazu są wykorzystywane do symulowania określonych warunków druku (soft proofingu). I w tej materii monitor EIZO CS2740 radzi sobie bardzo dobrze, średni błąd reprodukcji kolorów na poziomie deltaE 0.18 jest wynikiem więcej niż rewelacyjnym. Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić że Eizo CS2740 to monitor dla grafika i reprodukcji na potrzeby druku poligraficznego. Kompletny raport jest dostępny pod tym linkiem: CS2740 ISO

Poniżej kilka zrzutów z programu przedstawiających gamut monitora EIZO CS2740 (zaznaczony kolorem) w porównaniu do AdobeRGB, sRGB i ISO Coated v2:

Monitor EIZO ColorEdge CS2740 - AdobeRGB

EIZO CS2740 AdobeRGB

 

Eizo ColorEdge CS2740 - sRGB

EIZO CS2740 sRGB

 

Eizo ColorEdge CS2740 - ISO Coated

EIZO CS2740 ISOCoated

 

Równomierność podświetlenia matrycy

Na koniec tej części szybkiego testu pozostało przeanalizowanie wyników testu równomierności podświetlenia. Monitor Eizo ColorEdge CS2740 został sprawdzony wewnętrznym testem programu DisplayCAL na siatce 5x5 punktów. Wzorcem odniesienia jest środkowe pole do którego zostały porównane wszystkie pozostałe.

 

EIZO CS2740 równomierność podświetlenia

(kliknij w obraz aby otworzyć go w nowym oknie/karcie w pełnej rozdzielczości)


Interpretacja wyników. Jak wspomniałem wcześniej, punktem odniesienia jest środkowa kratka. Powyższy test ma za zadanie sprawdzić równomierność monitora pod kątem jego jasności (cd/m2) oraz koloru, porównując wszystkie 24 pola kontrolne z polem wzorcowym czyli środkowym. Generalnie monitor CS2740 jest bardzo dobrze i równomiernie podświetlony. Największe różnice dotyczą skrajnych pól i w praktyce nie mają większego znaczenia podczas pracy w aplikacjach typu Photoshop czy Lightroom. Maksymalna różnica w jasności monitora względem środkowego pola dotyczy prawego dolnego narożnika. Nasz testowy Eizo ColorEdge CS2740 jest w tym miejscu ciemniejszy o 2,65% (117cd/m2). Lewy górny narożnik jest jaśniejszy o 4,14% względem środka (125cd/m2). Różnice w kolorze przedstawiają się analogicznie, największe odchyłki dotyczą prawej dolnej strony ekranu monitora oraz lewej górnej części monitora. W przypadku tych dwóch pól, błędy wyrażone w współczynniku deltaE są na graniczy ludzkiej percepcji i wynoszą odpowiedni: 1.37 i 1.79.

EIZO Colornavigator

Rozważając zakup monitora graficznego warto także chwilę uwagi poświęcić na przeanalizowanie możliwości i jakości dołączonego oprogramowania do kalibracji monitora. Od dawna uważam, że oprogramowanie EIZO Colornavigator (darmowe do wszystkich monitorów graficznych EIZO ColorEdge) jest najlepszym i najprzyjemniejszym softem z jakim aktualnie możemy mieć styczność w kontekście kalibracji sprzętowej. Colornavigator to program do kalibracji, weryfikacji i zarządzania kalibracjami. Zanim jednak dokonam weryfikacji poprawności wyświetlanych barw Eizo ColorEdge CS2740, monitor należy ponownie skalibrować. Wygląda to wszystko mniej więcej tak:

 

EIZO Colornavigator

 

Monitor Eizo ColorEdge CS2740 skalibrowany do D65, przy 120 cd/m2, gamma 2.2, gamut natywny a więc maksymalny. Program umożliwia kalibrację także do inny przestrzeni barwowych, takich jak sRGB, DCI-P3, Rec.709 i innych. Proces kalibracji i profilowania monitora jest w pełni automatyczny a rola użytkownika ogranicza się wyboru celu kalibracji, zawieszenia czujnika a na końcu zapisania wyników.

 

EIZO CS2740 kalibracja

 

EIZO CS2740 4K wynika kalibracji

 

Po zakończonym procesie kalibracji i profilowania monitor Eizo ColorEdge CS2740 weryfikuję wbudowanym testem. Analiza odbywa się dwusystemowo, sprawdzam błędy wyświetlania kolorów przez monitora w przypadku kolorystyki RGB i CMYK.

 

EIZO CS2740 ISO weryfikacja i test

 

W przypadku weryfikacji możliwości reprodukcji kolorów przez monitor w środowisku CMYK, test określa przydatność monitora w zastosowaniach Soft Proofingu. Weryfikowana pola barwne są zgodne z normą ISO 12646 (https://www.iso.org/standard/57311.html). Średni błąd na poziomie deltaE 0.26 gwarantuje idealną reprodukcję barw przez monitor ColorEdge CS2740 i jest dużo poniżej możliwości ludzkiej percepcji.

 

EIZO CS2740 weryfikacja sRGB

EIZO CS2740

 

Weryfikacja w zakresie RGB tylko potwierdza wcześniejsze ustalenia. Monitor bardzo dobrze reprodukuje kolory. Średni błąd deltaE na poziomie 0.36 jest wynikiem rewelacyjnym i w zasadzie niczego więcej w tym zakresie wymagać nie można.

Na chwilę zatrzymam się przy możliwościach programu EIZO Colornavigator, ale nie w kontekście kalibracji i profilowania a zarządzaniu i pracą z już przygotowanymi kalibracjami. Zwracam uwagę na prostotę i skuteczność działania rozwiązania EIZO, inne firmy mogą się tego od Japończyków uczyć. Przechodząc do meritum, użytkownik ma możliwość przygotowania własnych trybów wideo, nazwania ich, skalibrowania i oprofilowania ich oraz zapisania do menu monitora gdzie mogą być wywoływane przez fizyczne przyciski w monitorze.

Mało tego, drugi program (instalowany razem z głównym) Colornavigator agent, dostępny w zasobniku systemu operacyjnego, umożliwia zmianę trybu wideo/kalibracji dosłownie trzema kliknięciami myszy. Colornavigator agent, zadba także o to, aby przypisany do danej kalibracji, profil barwy ICC, został załadowany i ustawiony jako domyślny dla wybranego trybu wideo/kalibracji. Żadne restarty komputera i ręczne wybieranie profili nie jest konieczne. Całe te rozwiązanie sprawia, że praca z monitor EIZO ColorEgde CS2740 już po skalibrowaniu i oprofilowaniu jest prosta i nie wymaga od użytkownika znajomości zaawansowanych ustawień systemu operacyjnego.

 

EIZO CS2740

 

Podsumowanie

Monitor EIZO ColorEdge CS2740 to propozycja bardzo udana. Rozdzielczość 4K zapewnia ogromną przestrzeń roboczą i super ostrość. Monitor świetnie i precyzyjnie reprodukuje kolory w RGB i CMYK. Doskonale nadaje się do fotografii i postprodukcji wideo a także na potrzeby przygotowania do druku. Zdecydowanie jest to monitor dla grafika. Bardzo dobre oprogramowanie do kalibracji i zarządzania kalibracjami EIZO Colornavigator, 5 lat gwarancji bez podziału na firma/konsument. Minusy? Są, pierwszy to cena, jest wysoka, drugi minus to brak kaptura w zestawie.

 

Eizo ColorEdge CS2740 w naszym sklepie:

[product id="1598, 1787"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl