Kategorie blog
Aktualnie w promocji
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Chmura tagów
Czym są certyfikaty Pantone Validated w monitorach BenQ? 0
Czym są certyfikaty Pantone Validated w monitorach BenQ?

Czym są certyfikaty Pantone Validated w monitorach BenQ?

System Pantone jest dobrze znany grafikom, projektantom, drukarzom i innym osobom, które w pracy zawodowej szeroko wykorzystują kolory. W ramach kolorystyki Pantone Matching System (PMS) dokonano standaryzacji kolorów w celu rozszerzenie i wzbogacenia możliwości druku 4 kolorowego CMYK. Większość ludzi kojarzy kolory Pantone z produktami wykonanymi z papieru, tworzyw sztucznych czy też tkanin. Dlaczego zatem marka od monitorów, taka jak BenQ, certyfikuje swoje monitory w ramach programu Pantone Validated? W dobie pracy z mediami elektronicznymi, kolor w ujęciu cyfrowy ma kluczowe znaczenie. Większa część pracy twórczej związanej z projektowaniem i reprodukowaniem barw rozpoczyna się na ekranie monitora. Dlatego właśnie BenQ jako jeden z pierwszych producentów, oferuje szeroki wybór zaawansowanych monitorów do pracy z kolorem potwierdzony znakiem Pantone Validated oraz Pantone SkinTone Validated

Pantone Validated

 

Historia Pantone

Firma Pantone rozpoczęła swoją działalność jako firma poligraficzna w latach sześćdziesiątych XX wieku. Szybko zdali sobie sprawę z tego, że w przemyśle poligraficznym brakuje jednego, spójnego standardu kolorystycznego, który ułatwi komunikację na temat kolorów i ich reprodukcję na skalę przemysłową. W związku z tym w 1963 r. firma Pantone wprowadziła pierwszy system odwzorowania kolorów (Pantone Matching System), który zawierał 500 barw. Od tego momentu system PMS ewoluował, uwzględniając coraz więcej kolorów do wykorzystania na coraz to nowszych nośnikach. Obecnie podstawowa kolorystyka Pantone to ponad 2000 barw, które mogą być rozszerzone o barwy dodatkowe i specjalne (łącznie ponad 10000 barw). Więcej o systemie kolorystycznym Pantone przeczytasz na naszym blogu w tutaj: https://wzorniki.eu/zrozumienie-systemu-kolorow-pantone

Certyfikat Pantone Validated

Podstawowym problemem reprodukcji kolorów Pantone na ekranach monitorów jest brak pewności i wiedzy czy dany wyświetlacz potrafi poprawnie reprodukować kolory Pantone, w jakim zakresie i jak to sprawdzić. Tu właśnie przydatny jest certyfikat Pantone Validated. W ramach tej certyfikacji badana jest zdolność monitora do dokładnego odtwarzania barw Pantone. Tylko monitory, które są w stanie odtworzyć pewien odsetek barw Pantone, mogą uzyskać certyfikat Pantone Validated. Badanie to obejmuje tysiące kolorów. Gdy wyświetlacz lub drukarka są zatwierdzone przez Pantone (certyfikaty przyznaje wewnętrzny dział firmy Pantone: Advanced Color Technology), znak Pantone Validated informuje konsumentów, że ten konkretny produkt spełnia rygorystyczne standardy testowania i kalibracji Pantone. Specjaliści od projektowania i obrazowania, którzy widzą biało-niebieskie logo Pantone Validated, mają pewność, że te produkty mogą wiernie symulować pełną gamę kolorów Pantone. W ten sposób eliminuje się brak pewności przy ocenie barw. Zatem gdy projektant potrzebuje wiarygodnego ekranu, musi tylko sprawdzić, czy posiada on certyfikat Pantone Validated. Jeśli monitor go posiada, projektant ma pewność, że barwy Pantone na ekranie są dokładnie odwzorowywane.

Certyfikat Pantone Validated w monitorach Benq

 

Wszystkie monitory serii DesignVue (seria PD) i PhotoVue (seria SW) firmy BenQ posiadają certyfikat Pantone Validated. Przy wyborze odpowiedniego modelu, należy kierować się własnymi preferencjami dotyczącymi wielkości, rozdzielczości oraz możliwości podłączenia. Monitory serii PD przechodzą certyfikację Pantone Validated dla trybu ustawień fabrycznych. Monitory serii SW przechodzą certyfikację Pantone Validated dla trybu ustawień fabrycznych i kalibracji fabrycznej. Użytkownicy zarówno monitorów PD, jak i monitorów SW, zyskują nadzwyczajną dokładność odwzorowania barw Pantone. Użytkownicy serii SW posiadają dodatkową korzyść w postaci możliwości samodzielnej kalibracji sprzętowej dzięki autorskiemu oprogramowaniu firmy BenQ - Palette Master Element – do przeprowadzenia kalibracji niezbędny będzie kalibrator (zalecany marki Calbrite) który zależy zakupić oddzielnie.

[product id="1511, 1727"]

 

Certyfikat Pantone SkinTone Validated

W 2022 r. monitory BenQ PhotoVue (seria SW) oraz DesignVue (seria PD) uzyskały status Pantone SkinTone Validated, dzięki czemu stały się odpowiednie dla osób, które doceniają produkty zapewniające autentyczność w wyświetlaniu realnych barw i dokładnie odwzorowujące paletę odcieni skóry osób z całego świata. Osoby zawodowo zajmujące się pracą twórczą mogą zatem w pełni korzystać z doskonałości w zakresie kolorów oferowanej przez firmę BenQ wraz z Pantone – wiodącym globalnym autorytetem w zakresie barw.

Pantone skin tone validated

 

Wzornik Pantone SkinTone Guide, czyli pierwszy naukowy system odwzorowania i odtwarzania odcieni ludzkiej skóry, zawiera 110 różnych odcieni skóry w oparciu o tysiące pomiarów skóry osób różnego pochodzenia etnicznego i w różnym wieku. System Pantone SkinTone Validated, stanowiący rozszerzenie programu Pantone Validated, gwarantuje osobom wykorzystującym barwy w swojej pracy zawodowej, że urządzenia posiadające tę certyfikację są zgodne z Pantone Matching System (PMS) i rzetelnie odtwarzają prawdziwe odcienie skóry, zapewniając wszystkim konsumentom równość i otwartość na różnorodność. Znak ten potwierdza, że monitor spełnia kryteria testowania Pantone (proces zgłoszony do opatentowania) i może autentycznie odtwarzać różne zestawy odcieni skóry, które można znaleźć w wzorniku Pantone SkinTone Guide.:

[product id="592"]

 

Podsumowanie

Pantone opracował metodologię zapewniającą twórcom sposób na potwierdzenie możliwości renderowania kolorów Pantone na ekranie monitora. BenQ jest pierwszą marką profesjonalnych monitorów, która otrzymała certyfikat Pantone Validated. Jeśli liczysz na dokładność odwzorowania kolorów, możesz liczyć na monitory BenQ PhotoVue (seria SW) i DesignVue (seria PD) z obsługą Pantone Validated i Pantone SkinTone Validated. 

Monitory graficzne BenQ serii SW znajdziesz tutaj: https://wzorniki.eu/monitory-graficzne-benq

Monitory profesjonalne BenQ serii PD znajdziesz tutaj: https://wzorniki.eu/monitory-profesjonalne-benq

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl