Kategorie blog
Aktualnie w promocji
Monitor NEC Multisync EA271Q-BK ColorTuned | skalibrowany
Monitor NEC Multisync EA271Q-BK ColorTuned | skalibrowany
3 299,00 zł 2 995,00 zł
szt.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Chmura tagów
Zrozumienie systemu kolorów Pantone 0
Zrozumienie systemu kolorów Pantone

Zrozumienie systemu kolorów Pantone®

Firma PANTONE pierwotnie produkowała karty kolorów dla branży kosmetycznej. Pracujący w przedsiębiorstwie od 1956 roku Lawrence Herbert, odkupił firmę w 1962 roku. Herbert opracował swój własny zestaw kolorów oraz system odwzorowywania kolorów, znany od 1963 r. jako „Pantone Matching System” (PMS), czyli system służący do wyboru, oceny i opisu kolorów.

Co to jest kolor Pantone?

 

Pod marką PANTONE oferowanych jest wiele różnych zestawów kolorów i systemów kolorystycznych do różnych zastosowań i dla różnych branż przemysłu. Kolory PANTONE są stosowane na całym świecie, a narzędzia PANTONE są dostępne prawie w każdym kraju. Umożliwia to prostą komunikację dotyczącą kolorów w oparciu o spójne standardy kolorystyczne. Palety kolorów PANTONE są stale rozwijane i uzupełnianie o nowe modne kolory. Od 2010 r. PANTONE stanowi pion firmy X-Rite z siedzibą w USA.

Dziś, kolory Pantone to dwa główne systemy kolorystyczne, dla poligrafii i grafików oraz dla mody i domu, a także kilka produktów rozszerzających zastosowanie głównych systemów o branże w których Pantone do tej pory nie był obecny.

 

PANTONE Matching System (PMS) dla grafików i druku

Pantone Matching System PMS

Pantone Matching System (PMS), który wprowadzono w 1963 r., znajduje szerokie zastosowanie w branży drukarskiej jako dobrze znany standard rozszerzający możliwości druku 4 kolorowego CMYK. Obecnie pełna paleta kolorów Pantone obejmuje 2161 standardowych barw, które powstają przez zmieszanie pigmentów bazowych (Reflex Blue, Process Blue, Red 032, Rubine Red, Yellow 012, itd.). Wzorniki kolorystyczne są dostępne zarówno dla papieru powlekanego (C = Coated), jak i niepowlekanego (U = Uncoated), w formacie podręcznego wachlarza lub segregatora z wyjmowanymi kartami gdzie z kolei każdy kolor reprezentowany jest przez 7 jednakowych próbek/czipsów z możliwością oderwania każdego z osobna.

Oprócz 2161 kolorów jednolitych (zwanych również kolorami spotowymi lub solidowymi) istnieją także kolory dodatkowe. Podstawowa paleta PMS może być rozszerzona o 655 kolorów metalicznych oraz 210 kolorów pastelowych i neonowych. Z tym że wzornik z kolorami metalicznymi występuje tylko na papierze powlekanym, natomiast wzornik z kolorami pastelowymi i neonowymi jest dostępny na podłoży powlekanym i niepowlekanym.

Masz stary wzornik Pantone? Sprawdź ilu brakuje w nim kolorów: https://wzorniki.eu/ilu-kolorow-pantone-brakuje-w-twoim-wzorniku

Warto pamiętać, że kolory Pantone to kolory zastrzeżone, nie ma sensu szukać odpowiednika w innych systemach kolorystycznych innych firm. Nie ma czegoś takiego jak oficjalna tabela konwersji na przykład z kolorów Pantone na kolory NCS/RAL, cos takiego nie istnieje a jeśli nawet, to jest indywidualną propozycją pomysłodawcy.

Każdy kolor Pantone ma swój unikatowy, niepowtarzalny numer, który jest dodatkowo oznaczony literą podłoża. Trzeba pamiętać że np. barwa Pantone 485 C będzie mieć inny odcień niż ta sama barwa ale na papierze niepowlekanym 485 U. Dlatego ważne jest aby przy projektowaniu posługiwać się pełną symboliką a nie tylko samym numerem bez oznaczenia podłoża.

Wzorniki Pantone dla grafików i druku – Szybki przegląd:

 • Formula Guide powlekany i niepowlekany – 2161 kolorów solid na podłożu powlekanym i niepowlekanym
 • Color Bridge powlekany – 2 w 1, kolor solid oraz jego odpowiednik w CMYKu, podłoże powlekane
 • Color Bridge niepowlekany - 2 w 1, kolor solid oraz jego odpowiednik w CMYKu, podłoże niepowlekane
 • Color Bridge powlekany i niepowlekany - Zestaw jw.
 • Metallics Guide Coated – 655 kolorów metalicznych, podłoże powlekane
 • Pastels & Neons Guide – 154 kolory pastelowe i 54 neonowe, podłoże powlekane i niepowelkane
 • Coated Combo – Zestaw: Formula Guide + Color Bridge, oba podłoże powlekane
 • Solid Guide Set – Zestaw: Formula Guide + Metallics + Pastels & Neons
 • CMYK Color Guide – 2825 kolorów w druku 4 kolorowym CMYK, podłoże powlekane i niepowlekane
 • Essentials – Zestaw: Formula Guide + Color Bridge + CMYK
 • Portable – Zestaw: Essentials + Metallics + Pastel & Neons

Dodatkowo, wzorniki Pantone Formula Guide, Metallics oraz Pastel & Neons możemy zamówić jako segregatory z wyjmowanymi kartami i pojedynczymi próbkami kolorystycznymi. Wzorniki Pantone z kategorii dla grafików i druku w naszym sklepie znajdują się pod tym adresem: https://wzorniki.eu/wzorniki-pantone

Ciekawostka: Wzorniki Pantone dla poligrafii drukowane są w USA, na jednej, 24 kolorowej maszynie drukarskiej techniką druku offsetowego arkuszowego. Proces produkcyjny gotowego egzemplarza wzornika Pantone Formula Guide trwa około 6 miesięcy. Z tego powodu firma Pantone nie podaje dokładnej daty produkcji swoich wyrobów.

 

PANTONE Fashion Home + Interiors (FHI), czyli system PANTONE dla mody, domu i wnętrz

Pantone Fashion and Home

Obecnie zawiera 2625 kolorów standardowych, które są dostępne jako tradycyjne próbki na tkaninie bawełnianej lub w postaci powłoki lakierowej na papierze. Każdy kolor posiada sześciocyfrowy numer oraz nazwę. Przykładowe oznaczenie: 17-3839 TCX Very Peri (Więcej kolorze roku Pantone Very Peri przeczytasz tu). Litery następujące po numerze wskazują na to, czy jest to standard kolorystyczny na papierze, czy na tkaninie bawełnianej: TPG oznacza farbę na papierze, podczas gdy TCX oznacza tradycyjną tkaninę bawełnianą.

Warto pamiętać że kolory w systemie Pantone FHI są zupełnie inne od kolorów Pantone PMS i nie mają ze sobą nic wspólnego. To są dwa różne systemy kolorystyczne dla zupełnie innych zastosowań.

Wzorniki kolorów w Pantone FHI charakteryzują się wysoką jakością, są stosowane na całym świecie, a także istnieje wiele przydatnych narzędzi do prawie wszystkich obszarów zastosowań. Każdy z 2625 kolorów jest dostępny także indywidualnie jako próbka na tkaninie bawełnianej/karta wzornikowa. Oprócz standardowego zestawu kolorów od 2018 r. dostępne są także następujące rozszerzające zestawy:

 • Metallic Shimmer, zawierający 200 błyszczących kolorów metalicznych TMP (Textile Paper - Metallic). Kolory z tego wzornika są rozszerzeniem podstawowej biblioteki FHI. Przykładowe oznaczenie: 20-0038 TPM
 • Polyester, zawierający 203 wybrane kolory z biblioteki FHI, ale wykonane na poliestrze.

Wzorniki Pantone dla tekstyliów – Szybki przegląd:

 • Color Guide – 2625 kolorów, na papierze, wachlarz
 • Paper Traveler – 2625 kolorów, na papierze, rozkładana jedna duża karta z wszystkimi próbkami
 • Color Specifier - 2625 kolorów, na papierze, segregator z odrywanymi próbkami
 • Color Specifier & Color Guide - Zestaw, Color Specifier oraz Color Guide
 • TPG Sheet – Indywidualna próbka, papier, format zbliżony do A4
 • Cotton Passport – 2625 kolorów, bawełna, rozkładana jedna duża karta z wszystkimi próbkami
 • Cotton Planner – 2625 kolorów, bawełna, segregator
 • Cotton Chip Set – 2625 kolorów, bawełna, segregator z wyjmowanymi próbkami 2,5 x 2,5cm
 • Cotton Swatch Library – 2625 kolorów, bawełna, segregator z wyjmowanymi próbkami 5 x 5cm
 • Cotton Swatch Card - Indywidualna próbka, bawełna, 10 x 10cm
 • Polyester Swatch Book – wybrane 203 kolory FHI, poliester, segregator z wyjmowanymi próbkami 5 x 5cm
 • Polyester Swatch Card – Indywidualna próbka, poliester, 10 x 10cm
 • Metallic Shimmers Color Guide – 200 kolorów, na papierze, wachlarz
 • Metallic Shimmers Color Specifier - 200 kolorów, na papierze, segregator z odrywanymi próbkami

Wzorniki Pantone z kategorii dla tekstyliów są dostępne w naszym sklepie tu: https://wzorniki.eu/wzorniki-pantone-dla-tekstyliow

Ciekawostka: W 2020 r. zestaw kolorów FHI został w całości odnowiony i uzupełniony o 315 nowych kolorów. Ciekawostka 2: W systemie Pantone FHI próbkami kolorystycznymi o najwyższej dokładności reprodukcji w stosunku do kolorów oryginalnych, są indywidualne karty wzorcowe Pantone Swatch Card. Można je zamówić w zestawie lub pojedynczo, konkretny kolor. Do każdej próbki można zamówić wartości spektralne danego koloru. Firma Pantone podaje że błąd reprodukcji kart Swatch Card nie przekracza deltaE 0.5.

 

PANTONE Plastics – Zestaw kolorów do projektowania w przemyśle tworzyw sztucznych

Pantone dla tworzyw sztucznych

 

Ponad 4000 kolorów Pantone z systemu FHI oraz PMS jako indywidualna plastikowa polipropylenowa próbka o rozmiarach 48 mm x 76. Dostarczane w obwolucie z wydrukowanym kodem koloru CI (indeks koloru w %). Większość kolorów jest dostępna bez konieczności długiego oczekiwania. Kolory, dla których nie stworzono jeszcze wzoru, są produkowane na zamówienie stosownie do wymogów klienta i terminu dostawy. Próbki posiadają jednolitą barwę i stabilne kolory, w związku z czym są także odpowiednie do przeprowadzania pomiaru i tworzenia nowych kolorów. Plastikowe próbki są cennym narzędziem dla każdego, kto chce produkować kolory Pantone w formie plastikowej. Do zastosowania w projektowaniu, w branży reklamowej oraz w branży materiałów tekstylnych, skórzanych, akcesoriów oraz mody.

Uwaga: Odcienie kolorów na paletach kolorów PANTONE mogą być ze sobą porównywane jedynie w bardzo ograniczonym zakresie, ponieważ każdy obszar przedstawia inny zestaw kolorów. Poszczególne obszary produktów są przeznaczone do odpowiedniej przestrzeni kolorów do zamierzonego zastosowania.

 

Pantone dla tworzyw sztucznych

Indywidualne próbki z kolorami Pantone wykonane na polipropylenie dostępne są tu: https://wzorniki.eu/wzorniki-pantone-dla-tworzyw-sztucznych

 

Wycofane lub nienależące do żadnej powyższej kategorii

Pantone tworzy także wzorniki kolorów do specjalnych celów:

 • Wzornik odcieni skóry - Pantone Skin Tone Guide (wycofany)
 • Wzornik Pantone Nylon Brights z neonowymi kolorami na tkaninie (wycofany)
 • Nalepka metameryczna do sprawdzania warunków oświetlenia: https://wzorniki.eu/pantone-lighting-stickers-d50
 • PANTONE Goe – paleta kolorów z kolorami spotowymi do zastosowań graficznych i w projektowaniu. Paleta PANTONE Goe dostępna od 2008 r. Zawiera ona 2058 chromatycznie uporządkowanych kolorów specjalnych dla druku. Ten zestaw kolorów nie został zaakceptowany przez rynek. W związku z tym jest mało znany i pod koniec 2013 r. produkcja wzorników systemu Pantone Goe została wstrzymana.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl