Kategorie blog
Aktualnie w promocji
Monitor NEC Multisync EA271Q-BK ColorTuned | skalibrowany
Monitor NEC Multisync EA271Q-BK ColorTuned | skalibrowany
3 299,00 zł 2 995,00 zł
szt.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Chmura tagów
Zrozumienie systemu kolorów NCS 0
Zrozumienie systemu kolorów NCS

Zrozumienie systemu kolorów NCS

Z NCS możesz opisać dowolny wyobrażalny przez człowieka kolor powierzchni. Zacznijmy jednak od wytłumaczenia idei. NCS – Natural Colour System®, to międzybranżowy system barw wykorzystywany na całym świecie w komunikacji na temat kolorów między projektantami a producentami oraz sprzedawcami a klientami. W związku z tym, że NCS opiera się na wzrokowym sposobie postrzegania barwy, system ten umożliwia opisanie dowolnego wyobrażalnego koloru powierzchni oraz nadanie mu notacji NCS. Dzięki temu ten system barw stał się globalnym standardem definiowania, zapewniania jakości i komunikacji w zakresie kolorów.

System kolorów NCS

Dla kogo jest on przeznaczony?

System NCS jest stosowany przez architektów, projektantów i producentów materiałów, w przemyśle zajmującym się kolorami, przez producentów różnych wyrobów oraz przez sprzedawców na całym świecie.

Dlaczego powinno się stosować NCS?

System NCS zapewnia unikatową możliwość komunikowania się w związku z barwami wszystkim osobom zaangażowanym w proces doboru, wyboru lub tworzenia, dzięki czemu efekt końcowy jest dokładnie taki, jaki powinien być.

 

[product id="1860"]

 

Barwy podstawowe

Natural Colour System opiera się na sześciu barwach podstawowych, które są postrzegane przez ludzkie oko jako „czyste”. Dla przykładu, czysta zieleń nie jest postrzegana jako niebieskawa bądź żółtawa, a czysta żółć nie jest postrzegana jako zielonkawa bądź czerwonawa. Wszystkie 10 milionów barw, które jesteśmy w stanie dostrzec, można opisać dzięki tym sześciu barwom podstawowym. 

kolory NCS

Przestrzeń kolorów NCS

NCS – Natural Colour System jest przedstawiany w trójwymiarowej przestrzeni kolorów. W tym modelu trójwymiarowym możliwe jest wyznaczenie wszystkich wyobrażalnych kolorów powierzchni oraz nadanie im notacji NCS.

paleta NCS

 

Paleta kolorów NCS

Paleta kolorów NCS stanowi przekrój poziomy biegnący przez środek przestrzeni kolorów. Odcień jest opisywany w odniesieniu do jednej lub dwóch z czterech podstawowych barw chromatycznych znajdujących się w palecie kolorów.

system ncs

Trójkąt kolorów NCS

Trójkąt kolorów NCS stanowi przekrój pionowy przestrzeni kolorów. Dla każdego z odcieni w palecie kolorów NCS istnieje jeden trójkąt kolorów NCS. KOLORY NEUTRALNE: Kolory neutralne, kolory czystej szarości, rozmieszczone są w tylnej części trójkąta NCS dla wszystkich odcieni. Nie posiadają one żadnego odcienia i nadaje im się tylko notacje niuansowe, po których następuje oznaczenie N – neutralne.

kolorystyka NCS

Notacja NCS

Kolor o notacji NCS S 1040-R20B charakteryzuje się niuansem 1040, tzn. 10% sczernienia i 40% chromatyczności. Zatem dla bieli mamy: 100% - 10% - 40% = 50%

notacja ncs

NCS – uznawany na całym świecie standard kolorów

Musi istnieć możliwość odtworzenia tego samego koloru na różnych materiałach i wyrobach wytwarzanych przez różnych producentów. Zapewnienie dokładnego odwzorowania koloru jest bardzo ważne. Dotyczy koloru dowolnej rzeczy, od koloru oznaczenia wyjścia ewakuacyjnego, oznaczenia kolorystycznego na igłach w sektorze opieki zdrowotnej, do koloru flagi narodowej. Wspólną cechą wszystkich tych przykładów jest to, że kolory tych przedmiotów muszą być takie same, bez względu na producenta, aby były rozpoznawalne dla ludzi. Jest to możliwe dzięki krajowym i międzynarodowym normom, które są uzgadniane wspólnie przez władze i sektory przemysłu, i które opisują barwy w sposób dokładny i jednoznaczny. (SIS, ISO, CEN i CIE to jedne z najważniejszych organizacji zajmujących się standaryzacją).

NCS to ustandaryzowany system komunikacji w zakresie kolorów obejmujący notacje kolorów oraz dokładne próbki kolorów, które zapewniają narzędzia dla przemysłu konieczne w celu uzyskania odpowiedniego koloru na różnych produktach. System NCS oraz próbki kolorów tego systemu zostały ustandaryzowane w Szwecji i w kilku innych krajach. Ponadto notacje NCS są wykorzystywane w wielu normach i instrukcjach w celu określenia dokładnych parametrów kolorów.

Szwedzka norma dotycząca NCS:

 • Atlas kolorów NCS; SS 19102:2004
 • System notacji kolorów; SS 19100
 • Próbki kolorów NCS (warunki oceny i pomiarów oraz zakresy tolerancji); SS 19104

NCS to także krajowy standard kolorów w następujących krajach:

 • Norwegia; NS-SS 19102:2004
 • Hiszpania; UNE 48103:2014
 • Republika Południowej Afryki; SANS 1091:2012
 • USA; ASTM E2970 – 15

 

Wzorniki NCS

Jak każdy system kolorystyczny, także NCS prezentuje swoje barwy w różnych formach, formatach, publikacjach czy zestawach. Wzorniki NCS są dostępne jako fizyczne wzorce oraz jako wersja cyfrowa w postaci bibliotek elektronicznych zapisanych w urządzeniach pomiarowych NCS, służących do identyfikacji, porównania, kontroli i komunikacji oraz pracy twórczej:

 • NCS Index 2050: Najpopularniejszy wzornik NCS, format wachlarza, z wszystkimi 2050 kolorami, wykończenie powierzchni pół matowe.
 • NCS Atlas 2050: Segregator przedstawiający barwy NCS jako trójkąty kolorów. Idealny dla grafików i studia architektonicznego.
 • NCS Block 2050: To kasetka wypełniona dziewięcioma kieszonkowymi wachlarzowymi wzornikami z 2050 standardowymi odcieniami NCS ułożonymi według koloru lub barwy. Ten wzornik NCS jest przydatny dla tych, którzy lubią pracować lub projektować w obrębie jednej barwy.
 • NCS BOX 2050: Zawiera wszystkie standardowe wzorce odcieni NCS w formie oddzielnych kart formatu A6 w wykończeniu półmatowym, posegregowane według barw i ustawione pionowo dla łatwiejszego przeglądu.
 • NCS Album 2050: Każdy standardowy kolor NCS znajduje się na odłączanej próbce, którą można wykorzystać do porównywania lub użyć w tworzeniu tablic inspiracji itp. Próbki w albumie NCS umieszczone zostały w oparciu o niuanse (saturację) i odcienie.
 • NCS Gloss Scale: Zawiera wzorce formatu 100x140 mm służące określaniu stopnia połyskliwości odcieni szarości lub kolorów.
 • NCS Exterior: To wybór 322 odcieni NCS przeznaczony dla profesjonalistów zajmujących się projektowaniem barwności środowiska zewnętrznego, np. fasad, ich detali, dachów itp. 
 • NCS Colour Scan: Urządzenie do identyfikacji kolorów NCS. Urządzenie może działać samodzielnie.
 • NCS Colourpin 2 oraz NCS Colourpin Pro: Spektrokolorymetry do identyfikacji kolorów NCS. Do pracy wymagany jest smartphone.

Szczegółowe opisy poszczególnych produktów, dostępność oraz ceny, prezentowany są w naszym sklepie pod adresem: https://wzorniki.eu/wzorniki-ncs

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl