Wzorniki.eu
Kategorie blog
Sprawdź Promocje
Monitor NEC Multisync EA271Q-BK ColorTuned | skalibrowany
Monitor NEC Multisync EA271Q-BK ColorTuned | skalibrowany

2 699,00 zł

Cena regularna: 2 899,00 zł

Najniższa cena: 2 899,00 zł
szt.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Zrozumienie systemu kolorów NCS
Zrozumienie systemu kolorów NCS

Zrozumienie systemu kolorów NCS

Z NCS możesz opisać dowolny wyobrażalny przez człowieka kolor powierzchni. Zacznijmy jednak od wytłumaczenia idei. NCS – Natural Colour System®, to międzybranżowy system barw wykorzystywany na całym świecie w komunikacji na temat kolorów między projektantami a producentami oraz sprzedawcami a klientami. W związku z tym, że Natural Colour System opiera się na wzrokowym sposobie postrzegania barwy. System ten umożliwia opisanie dowolnego wyobrażalnego koloru powierzchni oraz nadanie mu unikatowej notacji. Dzięki temu kolorystyka NCS stała się globalnym standardem definiowania, zapewniania jakości i komunikacji w zakresie kolorów.

System kolorów NCS

Dla kogo system kolorów NCS jest przeznaczony?

Natural Colour System jest stosowany przez architektów, projektantów i producentów materiałów, w przemyśle zajmującym się kolorami. A także przez producentów różnych wyrobów oraz przez sprzedawców na całym świecie. System kolorów NCS zapewnia uniwersalny język kolorów, który umożliwia łatwe porozumiewanie się między projektantami, klientami i producentami. Dzięki temu systemowi możemy precyzyjnie określić kolor materiału lub produktu, co ułatwia proces produkcji, dystrybucji i sprzedaży.

Paleta kolorów NCS jest również bardzo przydatna dla osób, które zajmują się dekoracją wnętrz i projektowaniem mebli. Zapewnia ona możliwość dopasowania kolorów do różnych rodzajów materiałów, co umożliwia tworzenie spójnych aranżacji. Warto także podkreślić, że system ten jest prosty w użyciu i łatwy do nauki, dzięki czemu może być stosowany przez osoby o różnym stopniu zaawansowania w dziedzinie projektowania i kolorystyki.

Podsumowując, Natural Colour System jest przeznaczony dla wszystkich osób i firm, które zajmują się projektowaniem, produkcją, dystrybucją i sprzedażą wyrobów różnego typu, a także dla osób zajmujących się dekoracją wnętrz. Zapewnia on uniwersalny język kolorów, który ułatwia komunikację i umożliwia precyzyjne określenie kolorów materiałów i produktów.

Dlaczego powinno się stosować kolorystykę NCS?

Natural Colour System zapewnia unikatową możliwość komunikowania się w związku z barwami wszystkim osobom zaangażowanym w proces doboru, wyboru lub tworzenia, dzięki czemu efekt końcowy jest dokładnie taki, jaki powinien być.

[product id="1860"]

 

Barwy podstawowe palety NCS

Natural Colour System opiera się na sześciu barwach podstawowych, które są postrzegane przez ludzkie oko jako „czyste”. Dla przykładu czysta zieleń nie jest postrzegana jako niebieskawa bądź żółtawa, a czysta żółć nie jest postrzegana jako zielonkawa bądź czerwonawa. Wszystkie 10 milionów barw, które jesteśmy w stanie dostrzec, można opisać dzięki tym sześciu barwom podstawowym. 

kolory NCS

Przestrzeń kolorów NCS

Natural Colour System jest przedstawiany w trójwymiarowej przestrzeni kolorów. W tym modelu trójwymiarowym możliwe jest wyznaczenie wszystkich wyobrażalnych kolorów powierzchni oraz nadanie im notacji.

 

paleta NCS

 

Paleta NCS

Paleta kolorów NCS stanowi przekrój poziomy biegnący przez środek przestrzeni kolorów. Odcień jest opisywany w odniesieniu do jednej lub dwóch z czterech podstawowych barw chromatycznych znajdujących się w palecie kolorów.

 

system ncs

Trójkąt kolorów NCS

Trójkąt kolorów NCS stanowi przekrój pionowy przestrzeni kolorów. Dla każdego z odcieni w palecie kolorów NCS istnieje jeden trójkąt kolorów NCS. KOLORY NEUTRALNE: Kolory neutralne, kolory czystej szarości, rozmieszczone są w tylnej części trójkąta dla wszystkich odcieni. Nie posiadają one żadnego odcienia i nadaje im się tylko notacje niuansowe, po których następuje oznaczenie N – neutralne.

 

kolorystyka NCS

Notacja NCS

Kolor o notacji S 1040-R20B charakteryzuje się niuansem 1040, tzn. 10% sczernienia i 40% chromatyczności. Zatem dla bieli mamy: 100% - 10% - 40% = 50%

notacja ncs

Uznawany na całym świecie standard kolorów

Musi istnieć możliwość odtworzenia tego samego koloru na różnych materiałach i wyrobach wytwarzanych przez różnych producentów. Zapewnienie dokładnego odwzorowania koloru jest bardzo ważne. Dotyczy koloru dowolnej rzeczy, od koloru oznaczenia wyjścia ewakuacyjnego, oznaczenia kolorystycznego na igłach w sektorze opieki zdrowotnej, do koloru flagi narodowej.

Wspólną cechą wszystkich tych przykładów jest to, że kolory tych przedmiotów muszą być takie same, bez względu na producenta, aby były rozpoznawalne dla ludzi. Jest to możliwe dzięki krajowym i międzynarodowym normom, które są uzgadniane wspólnie przez władze i sektory przemysłu, i które opisują barwy w sposób dokładny i jednoznaczny. (SIS, ISO, CEN i CIE to jedne z najważniejszych organizacji zajmujących się standaryzacją).

NCS to ustandaryzowany system komunikacji w zakresie kolorów obejmujący notacje kolorów oraz dokładne próbki kolorów, które zapewniają narzędzia dla przemysłu konieczne w celu uzyskania odpowiedniego koloru na różnych produktach. System NCS oraz próbki kolorów tego systemu zostały ustandaryzowane w Szwecji i w kilku innych krajach. Ponadto notacje NCS są wykorzystywane w wielu normach i instrukcjach w celu określenia dokładnych parametrów kolorów.

Szwedzkie normy:

 • Atlas kolorów NCS; SS 19102:2004
 • System notacji kolorów; SS 19100
 • Próbki kolorów NCS (warunki oceny i pomiarów oraz zakresy tolerancji); SS 19104

Natural Colour System to także krajowy standard kolorów w następujących krajach:

 • Norwegia; NS-SS 19102:2004
 • Hiszpania; UNE 48103:2014
 • Republika Południowej Afryki; SANS 1091:2012
 • USA; ASTM E2970 – 15

 

Wzorniki NCS

Jak każdy system kolorystyczny, także Natural Colour System prezentuje swoje barwy w różnych formach, formatach, publikacjach czy zestawach produktów. Wzorniki NCS są dostępne jako fizyczne wzorce oraz jako wersja cyfrowa w postaci bibliotek elektronicznych zapisanych w urządzeniach pomiarowych, służących do identyfikacji, porównania, kontroli i komunikacji oraz pracy twórczej:

 • Index 2050: Najpopularniejszy wzornik NCS, format wachlarza, z wszystkimi 2050 kolorami, wykończenie powierzchni półmatowe.
 • Atlas 2050: Segregator przedstawiający barwy z palety NCS jako trójkąty kolorów. Idealny dla grafików i studia architektonicznego.
 • Block 2050: To kasetka wypełniona dziewięcioma kieszonkowymi wachlarzowymi wzornikami z 2050 standardowymi odcieniami NCS ułożonymi według koloru lub barwy. Ten produkt przydatny jest dla tych, którzy lubią pracować lub projektować w obrębie jednej barwy.
 • BOX 2050: Zawiera wszystkie standardowe wzorce odcieni Natural Colour System w formie oddzielnych kart formatu A6 w wykończeniu półmatowym, posegregowane według barw i ustawione pionowo dla łatwiejszego przeglądu.
 • Album 2050: Każdy standardowy kolor NCS znajduje się na odłączanej próbce, którą można wykorzystać do porównywania lub użyć w tworzeniu tablic inspiracji itp. Próbki w albumie umieszczone zostały w oparciu o niuanse (saturację) i odcienie.
 • Gloss Scale: Zawiera wzorce formatu 100x140 mm służące określaniu stopnia połyskliwości odcieni szarości lub kolorów.
 • Exterior: To wybór 322 odcieni NCS przeznaczony dla profesjonalistów zajmujących się projektowaniem barwności środowiska zewnętrznego, np. fasad, ich detali, dachów itp. 
 • Colour Scan: Urządzenie do identyfikacji kolorów NCS. Urządzenie może działać samodzielnie.
 • Colourpin 2 oraz Colourpin Pro: Spektrokolorymetry do identyfikacji kolorów NCS. Do pracy wymagany jest smartphone.

 

[product id="2047"] 

Szczegółowe opisy poszczególnych produktów, dostępność oraz ceny, prezentowany są w naszym sklepie pod adresem: https://wzorniki.eu/wzorniki-ncs

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego wzornika lub masz pytania, to Zadzwoń do nas! +48 22 784 71 82 oraz +48 608 315 948

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl