Wzorniki.eu
Kategorie blog
Sprawdź Promocje
Affinity Photo 2 - oprogramowanie dla Windows
Affinity Photo 2 - oprogramowanie dla Windows

249,00 zł

Cena regularna: 349,00 zł

Najniższa cena: 319,00 zł
szt.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Zrozumienie systemu kolorów Munsella
Zrozumienie systemu kolorów Munsella

Zrozumienie systemu kolorów Munsella

W jaki sposób ludzie postrzegają subtelne różnice między kolorami i, co ważniejsze, skąd wiedzą, że patrzą dokładnie na ten sam kolor w dowolnym czasie lub miejscu? Pytania te były obsesją Alberta H. Munsella, który w 1905 r. zdefiniował, czym jest kolor – i to w dosłownym znaczeniu. Jego ponadczasowa teoria kolorów, metoda notacji oraz niezastąpione produkty firmy nazwanej jego imieniem trwają do dnia dzisiejszego dzięki X-Rite & Pantone.

 

System kolorów Munsella

 

Trzy atrybuty kolorów wg Munsella

Munsell doszedł do wniosku, że precyzyjne określenie wszystkich kolorów jest możliwe dzięki trzem różnych atrybutom: odcień (kolor podstawowy), nasycenie (intensywność koloru) oraz wartość (jasność). Munsell naniósł te trzy atrybuty na model trójwymiarowy, który był głównie sferyczny, choć nie całkowicie.

 

Drzewo kolorów munsella

 

Cechą wyróżniającą system kolejności kolorów Munsella jest to, że Munsell intensywnie testował swoją teorię określania kolorów, kontrastując ją z tym, co ludzie faktycznie widzieli. Jeżeli dany kolor mógł istnieć, ale ludzie nie byli w stanie go dostrzec, nie miał on miejsca w praktycznym modelu.

Odkrycia Munsella są wykorzystywane do określania kolorów dla firm, branż przemysłu i rządów na całym świecie. Jego system jest nadal wykorzystywany w celu porównywania cieczy i substancji stałych w setkach praktycznych zastosowań, od porównywania barw próbek gleby do porównywania wyglądu różnych gatunków piwa – a nawet w celu ustalenia jednolitych standardów złocistego koloru frytek dla Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych! Oczywiście, pomijając wszelkie techniczne zastosowania, system kolorów Munsella posiada także szerokie zastosowanie w świcie mody i projektowania, sprawiając, że ludzie na całym świecie lepiej się porozumiewają w sprawach kolorów na dowolnym etapie procesu produkcji.

Produkty Munsell

Stworzone przez Munsella katalogi próbek kolorów i standardy techniczne w zakresie kolorów stanowią nieodzowne narzędzia referencyjne dla użytkowników, których Pantone nazywa użytkownikami przemysłowymi, naukowymi i rządowymi. Dzięki specjalistycznym schematom służącym do porównywania kolorów koralików, tworzenia dokładnych skal szarości do kalibrowania aparatów fotograficznych, ustanawiania i testowania akceptowalnej tolerancji kolorystycznej dla powłok przewodów elektrycznych oraz tworzenia kontrastu dla jaśniejszych kolorów pastelowych w kosmetykach marka Munsell nadal stanowi standard w zastosowaniach technicznych od archeologii do leśnictwa, a także w wielu innych dziedzinach.

Produkty Munsell odrywają także ogromną rolę w modzie i projektowaniu. Narzędzia edukacyjne tej firmy umożliwiają każdemu, kto zgłębia tajniki kolorów, zdobycie głębszego zrozumienia zasad mających zastosowanie do kolorów. Produkty Munsell umożliwiają także przeprowadzenie prostych testów postrzegania kolorów i ostrości wzroku, które są niezwykle ważne dla osób pracujących z kolorami i dokonujących ich oceny w ramach swojej pracy.

 

[product id="970, 981"]

Często zadawane pytania

Jaka jest różnica między systemem kolorów Munsella a systemem kolorów Pantone?

System kolejności kolorów Munsella to sposób na określenie dowolnego dostrzegalnego koloru przez zastosowanie konkretnego formatu notacyjnego, który odnosi się do odcienia, jasności i nasycenia tego koloru. (Oto na czym polega notacja kolorów Munsella. Poniżej znajdują się najczęściej zadawane pytania). Tę samą notację można zastosować do wzorników kolorystycznych Munsella jako pomoc w skutecznej komunikacji dotyczącej kolorów.

Natomiast systemy kolorów Pantone określają szeroki zbiór kolorów zastrzeżonych, charakteryzujących się konkretnymi danymi i wzorami, które zawarto w  łatwych w użyciu podręcznikach i przewodnikach. Kolory Pantone, stworzone specjalnie do różnych powszechnych zastosowań w projektowaniu i komunikacji, zostały wyselekcjonowane z myślą o ich znaczeniu w zastosowaniach rynkowych, możliwości odtwarzania na różnych platformach oraz ich przydatności do szerokiej gamy zastosowań projektowych w wielu branżach na całym świecie.

W Pantone funkcjonują dwa systemy kolorów, Pantone Matching System (PMS), czyli system porównywania kolorów, oraz Fashion, Home + Interiors (FHI) System, stosowany głównie w produkcji materiałów tekstylnych, twardych i miękkich artykułów użytku domowego, wyrobów metalowych, pigmentów i powłok. Większość kolorów Pantone może posłużyć jako standard umożliwiający skuteczną komunikację dotyczącą kolorów na wszystkich etapach procesu kreatywnego i procesu produkcji.

Na czym polega notacja kolorów Munsella?

Każdy kolor można określić na podstawie trzech różnych atrybutów: odcień (ang. Hue), czyli kolor podstawowy, wartość (ang. Value), czyli jasność oraz nasycenie (ang. Chroma), czyli intensywność koloru. Wartości te są oznaczane zgodnie z następującą konwencją: HV/C. Dla przykładu, średnią jasną czerwień można zapisać jako 5R 6/14, gdzie 5R oznacza odcień czerwony, 6 to wartość (na skali od 0 do 10, gdzie 0 to czysta czerń a 10 to czysta biel), a 14 oznacza nasycenie (gdzie niższe liczby odnoszą się do kolorów „bladych”, a wyższe oznaczają kolory „intensywne”, „żywe” bądź „o dużym nasyceniu”). Jeżeli potrzebne są niższe oznaczenia, do bardziej szczegółowego określenia różnych atrybutów stosuje się części dziesiętne.

Jakie zastosowania produktów Munsell są najbardziej znane i jakie są najbardziej popularne produkty tej firmy?

W związku z tym, że metoda notacji kolorów Munsella to uniwersalny sposób na opisanie dowolnego dostrzegalnego koloru, produkty Munsell wykorzystujące system notacji znajdują liczne zastosowania. Są one szczególnie rozpowszechnione w konkretnych zastosowaniach przemysłowych, naukowych i rządowych, w których tradycyjnie są stosowane od wielu lat. Dla przemysłu firma Munsell opracowała wzorniki kolorów przewodów w celu zapewnienia ścisłych zakresów tolerancji stosowanych standardów kolorystycznych. Munsell dostarcza także wzorniki kolorów do kalibracji urządzeń wrażliwych pod względem barw oraz urządzeń projektowanych w celu pomiaru kolorów.

Do zastosowań naukowych, środowiskowych i archeologicznych Munsell posiada wzorniki kolorów do porównywania próbek gleby, tkanek roślinnych i skał, a nawet próbek koralików (w celu określenia miejsca ich prawdopodobnego pochodzenia). Do zastosowań rządowych firma Munsell opracowała wzorniki standardowych kolorów frytek dla Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz standardowych kolorów innych produktów żywnościowych – a nawet zatwierdzone kolory pewnych flag.

Do celów edukacyjnych Munsell oferuje różne zestawy i modele do nauki kolorów oraz testy ostrości wzroku, umożliwiające ocenę prawdziwego postrzegania kolorów przez daną osobę.

Co jest oceniane w ramach testu Farnsworth Munsell Hue 100?

Test ostrości kolorów Farnsworth Munsell 100 Hue umożliwia ocenę stopnia postrzegania przez Ciebie i Twoich pracowników ważnych różnic kolorystycznych – oraz jakie są Twoje braki lub słabości w zakresie postrzegania kolorów. Test ten, stanowiący standard branżowy od ponad 60 lat, wykorzystuje serię 85 nasadek z kolorami referencyjnymi, które należy uporządkować zgodnie ze wzrastającym natężeniem. Istnieje także specjalne oprogramowanie do zliczania punktów, które umożliwia ocenę zdolności danej osoby do skutecznej oceny i wyrażania opinii na temat koloru. Właściwe osoby na właściwym miejscu to podstawa działalności każdej firmy, i ten prosty test zapewnia, że najlepsi pracownicy znajdują się tam, gdzie powinni być, jeśli chodzi o ocenę kolorów.

Jak często należy zmieniać wzorniki kolorów i podręczniki dotyczące kolorów?

Wzorniki Munsella zostały stworzone do wykorzystywania w pracy w trudnych warunkach polowych. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie wyblakną ani że z czasem nie przestaną być aktualne. Istotną kwestią jest także dostosowywanie się do nowych standardów rządowych lub przemysłowych, które z czasem również mogą się zmienić. Zalecamy zmianę standardowych wzorników kolorów Munsella do zastosowań rządowych i przemysłowych co dwa lata, a pozostałych kolorów referencyjnych co dwa do czterech lat. Należy zawsze pamiętać, aby starannie przechowywać próbki kolorystyczne w chłodnym i ciemnym miejscu.

 

Wzorniki Munsella dostępne w naszym sklepie: https://wzorniki.eu/wzorniki-munsell

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl