Kategorie blog
Aktualnie w promocji
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Chmura tagów
Znaczenie jednorodności podświetlenia monitora w przedstawianiu dokładnych obrazów na ekranie 0
Znaczenie jednorodności podświetlenia montora w przedstawianiu dokładnych obrazów na ekranie

Znaczenie jednorodności podświetlenia monitora w przedstawianiu dokładnych obrazów na ekranie

Obecnie w dobie cyfrowej nasza praca jest w dużym stopniu uzależniona od wyświetlaczy cyfrowych. Jakość wyświetlaczy cyfrowych posiada kluczowe znaczenie, w szczególności dla fotografów i projektantów, którzy oceniają, edytują i prezentują swoją pracę za pośrednictwem wyświetlanych na ekranie obrazów.

jednorodność ekranu monitora

Zgodnie ze znanym powiedzeniem: „Cieśla, który chce dobrze robotę wykonać, musi wpierw naostrzyć swe narzędzia”. Zrozumienie, jak ekrany komputerów wpływają na pracę cyfrową, jest równie istotne. Przy pracy z ekranem, często pojawiają się pytania dotyczące jednorodności: Dlaczego ten sam obraz wygląda inaczej, gdy umieścimy go w innej części ekranu?

Dlaczego obrazy wyglądają inaczej w różnych częściach ekranu?

Powodem, dla którego obraz wygląda inaczej w różnych częściach ekranu, są problemy z jednorodnością ekranu, w tym jednorodnością kolorów oraz jednorodnością jasności. Jednorodny monitor zapewnia jednakową jasność i jednakowe kolory na całym ekranie. Innymi słowy, pojęcie jednorodności ekranu oznacza zdolność ekranu do zachowania zarówno jednorodności kolorów, jak i jednorodności jasności, na całej jego powierzchni.

Jednym z problemów dotyczących niejednorodnych ekranów jest różnica kolorów w pewnych obszarach ekranu, która prowadzi do nieprawidłowego odwzorowania barw. Na przykład, jeżeli monitor wyświetla obraz z wyszarzeniami w rogach ekranu, jak pokazano na poniższym rysunku, osoby wykonujące pracę twórczą mogą błędnie przyjąć, że prawidłowy obraz zawiera przyciemnione rogi.

Ogólnie łatwiej jest zaobserwować brak jednorodności, gdy na całym ekranie wyświetla się obrazy, które są w całości białe. Monitory zazwyczaj wyświetlają obraz poprawnie pośrodku ekranu, ale zniekształcają go w rogach ekranu. Dobrej jakości monitory o poprawnej jednorodności, w szczególności modele do zastosowań profesjonalnych, są w stanie poprawnie wyświetlać kolory obrazu na całym ekranie, także w jego rogach.

równomierność ekranu benq 

W jaki sposób jednorodność ekranu ma wpływ na artystów tworzących sztukę wizualną i osoby wykonujące pracę twórczą?

W przypadku ekranów nieposiadających poprawnej jednorodności nasycenie kolorów i jasność nie są takie same na całym ekranie, co powoduje problemy przy weryfikacji pracy i wprowadzaniu korekt w oparciu o obraz wyświetlany na ekranie.

  • Dla fotografów:

Jeżeli ekran wykorzystywany w trakcie sesji zdjęciowej lub podczas postprodukcji nie posiada właściwej jednorodności, fotograf może nie być w stanie poprawnie ocenić wyników retuszu ze względu na niedokładne odwzorowanie kolorów w pewnych częściach ekranu. Będzie to mieć znaczący wpływ na jakość zdjęcia.

  • Dla projektantów:

Podobnie, brak jednorodności może utrudnić projektantom proces projektowania i weryfikacji w związku z różnicami kolorystycznymi lub jasności w różnych częściach ekranu. Potencjalnie błędna ocena projektu może spowodować, że wynik pracy będzie się różnić od przedstawionego obrazu, poważnie wpływając na jakość projektu.

Co powoduje brak jednorodności ekranu? Jak wyregulować jednorodność ekranu?

Przyczyną braku jednorodności ekranu jest brak jednorodności pewnych elementów fizycznych w panelu, które powodują powstanie niezgodności w zakresie jasności lub barw w różnych częściach panelu. Są to: brak jednorodności podświetlenia lub brak jednorodności modułu światłowodowego. W takim przypadku producenci mogą je skompensować, aby poprawić jednorodność ekranu. W przypadku braku jednorodności jasności lub nasycenia kolorów można przeprowadzić ich kalibrację i wyregulować jednorodność ekranu. Należy wziąć pod uwagę dwa aspekty:

  • Kompensowanie jednorodności jasności:

Jeżeli jasność na ekranie nie jest jednorodna, proces jej kalibracji powinien się skupiać na skompensowaniu części panelu o niepoprawnej jasności w taki sposób, aby miała ona taką samą jasność jak pozostała część panelu. Po zakończeniu tego procesu cały ekran powinien posiadać jednorodną jasność i jednakowy bilans wizualny.

 kompesowanie jednorodoności jasności

  • Kompensowanie jednorodności kolorów:

Jednorodna jasność nie jest jedynym elementem gwarantującym jednorodność kolorów na całym ekranie. Kalibracja barw jest konieczna w przypadku, gdy kalibrator dokonuje skompensowania bilansu RGB niejednorodnego obszaru, aby dopasować go do bilansu RGB środkowej części panelu. Po przeprowadzeniu tego procesu nasycenie całego ekranu będzie bardziej jednorodne.

kompensowanie jednorodności kolorów

Wysokiej gamy profesjonalne monitory są zazwyczaj wyposażone w funkcje kompensowania braku jednorodności, aby zapewnić, że każdy piksel ekranu jest zbilansowany i pokazuje dokładne kolory, dzięki czemu monitor jest idealny do pracy z kolorami.

profesjonalne monitory graficzne benq swrii SW

Podsumowanie

W skrócie, ekran o niepoprawnej jednorodności będzie powodował powstanie poważnych wyzwań i problemów dla fotografów i projektantów w ich pracy, wpływając na błędną ocenę obrazów, trudności w dokładnym odwzorowaniu obrazów oraz błędną interpretację podczas edycji i weryfikacji pracy. Z drugiej strony monitor o właściwej jednorodności pomaga w osiągnięciu dokładnego odwzorowania tego, co widzimy. Może także ograniczyć ryzyko przekłamania odwzorowania kolorów i umożliwić dokładne odwzorowanie wyświetlanych obrazów. Właściwa jednorodność ekranu pozwala zaoszczędzić czas i skutecznie zwiększa konkurencyjność użytkownika dzięki przedstawieniu obrazu w sposób zgodny z zamierzeniem twórcy.

Wszystkie monitory graficzne BenQ serii SW posiadają zaimplementowana technologie wyrównywania jednorodności podświetlenia. Możesz sprawdzić jak działa ta technologia wypożyczając monitor do domu na test przed zakupem. Więcej informacji znajdziesz w opisie poszczególnych modeli.

[product id="1370, 1511"]

źródło: benq.com, tłumaczenie: Wzorniki.eu

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl