Kategorie blog
Aktualnie w promocji
Capture One Pro 23 - oprogramowanie
Capture One Pro 23 - oprogramowanie
1 495,00 zł 1 169,00 zł
szt.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Chmura tagów
W jaki sposób Pantone dokonuje wyboru koloru roku? 0
Jak wybierany jest kolor roku?

W jaki sposób Pantone dokonuje wyboru koloru roku?

Wywiad z Laurie Pressman, Wiceprezes Instytutu Pantone:

Laurie, opowiedz nam, dlaczego i jak rozpoczął się ten proces? Kiedy zaczęto wybierać kolor roku Pantone?

Instytut Pantone pierwotnie stworzył program edukacyjny „Kolor roku Pantone” w 1999 r. w celu zaangażowania społeczności projektantów i entuzjastów kolorów z całego świata w dialog na temat kolorów. Chcieliśmy zwrócić uwagę na związek pomiędzy kulturą a kolorem. Chcieliśmy wskazać naszym odbiorcom, w jaki sposób to, co dzieje się w kulturze globalnej, jest wyrażane i odzwierciedlane przy użyciu języka kolorów. Ten proces myślowy jest tak samo aktualny obecnie, jak w 1999 r. Jest to jeden z głównych powodów, aby każdego roku wiele osób na całym świecie czekało na ogłoszenie przez nas koloru roku Pantone.

Jak wybierany jest kolor roku?

Kto dokonuje wyboru koloru roku Pantone?

Co roku globalny zespół ekspertów z Instytutu Pantone szuka nowych inspiracji kolorystycznych na całym świecie, aby dokonać wyboru koloru roku. Mogą one pochodzić z branży rozrywkowej i produkowanych filmów, podróżujących kolekcji sztuki i od nowych artystów, ze świata mody, wszystkich obszarów projektowania, z modnych miejsc podróży, nowych stylów życia, stylów gry lub przyjemnych wypadów, a także warunków społeczno-ekonomicznych. Inspiracja może także pochodzić z nowych technologii, materiałów, faktur i efektów, które mają wpływ na kolor, z ważnych platform mediów społecznościowych, a nawet z nadchodzących imprez sportowych, które przykuwają uwagę całego świata.

Wszystko, co dzieje się w naszej kulturze w trakcie roku, może zainspirować nasz wybór koloru roku Pantone na przyszły rok, przy czym znaczenie poszczególnych źródeł może się różnić w każdym roku, w zależności od tego, co w danym momencie dzieje się w naszej kulturze. Dla przykładu, 15 lat temu technologia odgrywała nieskończenie mniejszą rolę. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Technologia i kolory, do których możemy mieć dostęp w środowisku cyfrowym, wpływają na gry komputerowe, media społecznościowe, sztuczną inteligencję, a także projekty fizyczne.

Jak przebiega proces wyboru? W jaki sposób Pantone dokonuje wyboru koloru roku?

Proces wyboru koloru roku Pantone obejmuje dogłębne rozważania i analizę trendów. Ostateczny wybór jest dokonywany na podstawie prognoz i badań w zakresie trendów kolorystycznych na poziomie makro, które globalny zespół powiązany z Instytutem Pantone prowadzi przez cały rok, i obejmuje także wybór kolorów, które są uwzględniane w naszych produktach związanych z przewidywaniem trendów kolorystycznych.

Pantone Viva MagentaDo wyboru koloru podchodzimy w bardzo przejrzysty sposób. Żaden członek naszego globalnego zespołu nie uczestniczy w dyskusji na temat koloru roku Pantone z myślą o korzyściach handlowych ani nie próbuje przeforsować swoich osobistych preferencji. Wszyscy podchodzimy do wyboru naszego koloru roku Pantone w bardzo przejrzysty sposób. Lubimy mówić, że „kochamy wszystkie nasze kolory tak samo”.

Panuje także błędne przekonanie, że w danym dniu zbieramy w jednym pomieszczeniu osoby mające wpływ na kolory, i tak dokonujemy wyboru. Wielu z członków naszego zespołu w Instytucie Pantone posiada własne studia projektowe, przyczynia się do tworzenia kluczowych prognoz dotyczących globalnych trendów, pracuje z klientami, którzy zamawiają konkretne kolory, aby stworzyć tożsamość wizualną swoich produktów lub marek, a nawet prowadzi zajęcia na temat kolorów, zatem ich codzienne rozmowy są zakorzenione w tematyce barw i projektowania, w tym materiałów i wykończenia powierzchni. W rezultacie rozmowy dotyczące wyboru koloru roku Pantone nie odbywają się na jednym spotkaniu w określonym momencie w trakcie roku. Wybór jest dokonywany w ramach jednej, długotrwałej, stale prowadzonej dyskusji w grupie osób, dla których kolory są istotną częścią ich życia.

Członkowie naszego zespołu w Instytucie Pantone wywodzą się z bardzo różnych środowisk projektowych, kulturowych i geograficznych. Tym, co ich łączy, jest ich wiedza na temat kolorów i projektowania oraz ich zdolność do postrzegania świata przez pryzmat barw. Z tego względu porównuję ich do antropologów koloru. Posiadają oni tę intuicyjną zdolność do wyszukiwania połączeń między wszystkimi wydarzeniami zachodzącymi na świecie i do przekształcania ich na język kolorów.

Szczególnie fascynującym mnie elementem procesu wyboru koloru roku Pantone jest zdolność członków Instytutu Pantone mieszkających w różnych miejscach na świecie i zajmujących się różnymi dziedzinami projektowania do osiągnięcia porozumienia. To prawda, że pojawiają się różne perspektywy, które szczegółowo rozważamy, ale ze względu na to, że kolor roku Pantone odzwierciedla to, co ma miejsce w naszej globalnej kulturze w określonym momencie w czasie, wiele z naszych obserwacji jest bardzo podobnych. Omawiamy psychologię barw i badania trendów kolorystycznych, starając się znaleźć to, co łączy globalnego „ducha czasów” z odpowiadającą mu paletą kolorów. Następnie prowadzimy dalszą analizę w celu zidentyfikowania dokładnego odcienia. Tak jak zrobiliśmy po raz pierwszy w przypadku wyboru koloru roku Pantone w 2022 r., PANTONE 17-3938 Very Peri, jeżeli nie istnieje dokładny kolor odzwierciedlający nasz przekaz, wówczas tworzymy go.

Nazwa koloru także musi pomagać w dostarczaniu przekazu. Nazwy natychmiast przywodzą na myśl obraz oraz wywołują odczucia. Chcemy być pewni, że nazwa naszego koloru roku Pantone będzie rozbrzmiewać z siłą i że łatwo i intuicyjnie będzie przekazywać nasze przesłanie.

Co reprezentuje wybór koloru roku Pantone?

Kolor wybrany przez nas jako kolor roku Pantone ma szerszy zasięg niż tylko jeden region lub jeden obszar projektowania. Chcemy, aby było to kolor, który będzie się pojawiał we wszystkich obszarach projektowania; kolor, który będzie służył wyrażaniu nastroju i postawy przez konsumentów, kolor, który będzie rozbrzmiewał na całym świecie, kolor, który będzie odzwierciedlał to, czego ludzie poszukują, kolor, który może być odpowiedzią na ich potrzeby.

Pantone 18-1750 Viva MagentaNa tym polega różnica między chwilową modą a trendem kształtującym styl życia. Kolor roku Pantone odzwierciedla trend kształtujący styl życia. Reprezentuje ducha czasów na poziomie makro. Nie reprezentuje pojedynczego trendu, który panuje w Stanach Zjednoczonych, albo który jest obecny tylko w Azji. Jego zasięg jest globalny.

Pewność, że wybrany kolor faktycznie odzwierciedla to, co zachodzi w globalnej kulturze w danym momencie w czasie, ma krytyczne znaczenie. Kolor roku Pantone nie ma za zadania wybiegać trzy lata w przyszłość ani przedstawiać zeszłorocznych trendów. Ma przedstawiać to, co przewidujemy na przyszły rok.

Aspekt emocjonalny koloru jest także bardzo istotnym elementem naszej decyzji. Chcemy się upewnić, że wybrany kolor odzwierciedla wydarzenia zachodzące w globalnej kulturze w konkretnym momencie w czasie. Przy takim połączeniu koloru i kontekstu istnieją rzeczywiste powody, aby w danym momencie na pierwszy plan wysunęła się konkretna paleta kolorów lub aby na znaczeniu zyskał pojedynczy kolor. Zazwyczaj popularność danego koloru stanowi symbol epoki, w której żyjemy. Zatem każdy rok jest wyjątkowy i rozważamy każdy rok z osobna, nie zapominając jednak o tym, co działo się od momentu rozpoczęcia tego programu w 1999 r.

Dlaczego Pantone wybiera kolor roku? Innymi słowy, co sprawia, że Instytut Pantone jest globalnym autorytetem w sprawie kolorów?

Pantone zajmuje się kolorami. Od 1963 r. Pantone dostarcza rozwiązania kolorystyczne odpowiadające potrzebom naszych klientów w zakresie kolorów. Obecnie język kolorów Pantone jest wykorzystywany przez projektantów na całym świecie w celu uzyskania dostępu do trendów kolorystycznych, przekazywania decyzji dotyczących wyboru kolorów oraz kontrolowania spójności kolorów na wszystkich możliwych powierzchniach, fakturach, materiałach i wykończeniach.

Istniejący od 1985 r. Instytut Pantone uczy płynnego posługiwania się językiem kolorów oraz inspiruje i promuje tę zdolność. Pełniąca funkcję Dyrektora Wykonawczego Leatrice Eiseman, która uczestniczyła w uruchomieniu Instytutu Pantone, posiada wiedzę z zakresu kolorów, projektowania i psychologii. Prowadzone przez nią w Instytucie Pantone stałe badania dotyczące preferencji kolorystycznych służą jako podstawa do określania kim jesteśmy i wszystkich naszych działań.

Dlaczego koloru roku Pantone jest ważny? Jaki wpływ na świat ma sukces tego programu?

Bardzo ważnym jest, aby pamiętać, że celem tego programu nie jest wypromowanie konkretnego koloru, choć nie unika naszej uwadze, że kolory wybrane jako kolory roku Pantone zyskują na popularności. Po osiągnięciu ugruntowanego statusu w mentalności kulturowej kolory te często zyskują na popularności w następnym roku. Celem tego programu jest pomoc firmom i konsumentom w lepszym zrozumieniu siły, jaką może mieć kolor. Chcemy nauczyć ich, jak wykorzystywać moc i siłę przekazu koloru w celu wywarcia wpływu na postrzeganie – na przykład w celu stworzenia skuteczniejszej strategii projektowania, która wpłynie na większe zaangażowanie konsumentów, czy też aby lepiej przedstawić swoją indywidualną tożsamość.

Kolor roku Pantone pokazuje firmom, że kolor ma dla konsumentów ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji, czy kupić coś, czy też nie. Konsumentom uświadamia on, jakie wrażenie mogą wywołać poprzez kolor. Wybór kolorów ubrań, które w danym dniu chcesz założyć, jest uzależniony od Twojego nastroju i tego, jak chcesz, aby inni Cię postrzegali. Kolor jest ważną częścią Twojego przekazu dla świata.

Kolor jest najważniejszym narzędziem komunikacji, charakteryzującym się ogromna siłą. To pierwsze, co dostrzegamy i co do nas przemawia. Jest językiem wizualnym, który wszyscy rozumiemy, zdolnym do dostarczenia przekazu, który wykracza poza płeć, generacje i granice geograficzne. Zdobycie szerszej wiedzy na temat wyjątkowego znaczenia, które konkretny kolor przekazuje, pomaga nam w byciu społeczeństwem bardziej ekspresyjnym i tworzącym bliższe więzi, społeczeństwem, w którym ludzie posiadają bardziej całościowe zrozumienie roli innych osób i całych społeczności. Kolor, jako globalnie uznany język wizualny, może wyrażać to, czego słowa nie są w stanie przekazać.

Kolor Roku 2023

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl