Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Aktualnie w promocji
mBase 21.5 - podstawka pod iMac
mBase 21.5 - podstawka pod iMac
235,00 zł 209,00 zł
szt.
Pierwszy krok w kierunku lepszej fotografii: Wybór „doskonałego” monitora 0

Dla entuzjasty fotografii, a nawet profesjonalnego fotografa, oprócz odpowiednich obiektywów, doskonałych umiejętności fotograficznych, jasnego myślenia i wyjątkowego „fotograficznego oka”, jaki inny kluczowy czynnik jest niezbędny? Odpowiedź brzmi: monitor. „Monitor” wspomniany w tym artykule to taki, który umieścisz na swoim stole roboczym do przeglądania, wybierania i edytowania zdjęć. Jakość monitora ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyglądu obrazów, ale jego jakość może się znacznie różnić. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania zdjęć na ekranie aparatu zaraz po ich zrobieniu. Jednak nadal przesyłamy zarejestrowane obrazy do komputera, a następnie wybieramy te, które chcemy zachować, i edytujemy je na dużym monitorze. Czy kiedykolwiek przyszło Ci to do głowy? Czy jednak monitor może odzwierciedlić ekspozycję i kolor retuszowanego obrazu zgodnie z oczekiwaniami? Jest to aspekt, który większość miłośników fotografii zaniedbuje. Ile osób myśli o parametrach i dokładności kolorów swojego monitora? Odpowiedź nie powinna być trudna do odgadnięcia.

Jaki monitor dla fotografa?

Jakość monitora to nie tylko jego wartość w budżecie, jego cena, wygląd czy nasycenie kolorów monitora. Aby zidentyfikować monitor o doskonałej jakości, konsumenci muszą poznać dane dotyczące parametrów, materiałów i technologii. Nie martw się, jeśli nie jesteś technicznym ekspertem. Znalezienie dobrego monitora nie jest tak trudne, jak sobie wyobrażasz. Po prostu zapamiętaj następujące wskazówki, a nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem monitora, który będzie pasował do Twoich potrzeb.

 

Pytanie 1: Czym jest rozmiar monitora? Jaki rozmiar wybrać?

Jeśli przeglądasz oferty sklepów internetowych lub odwiedzasz sklep z elektroniką, pierwszą rzeczą, którą zauważysz, będą monitory o różnych rozmiarach. Rozmiary 23-, 24-, 27-, 28- i 30-calowe wydają się krzyczeć w Twoją stronę. Ale co oznaczają te liczby? Rozmiar monitora wskazuje wymiary monitora i zazwyczaj mierzony jest w calach. Rozmiar monitora jest przekątną jego obszaru wyświetlania i jest podawany w calach lub centymetrach (1 cal = 2,54 cm). Duże monitory, 27 calowe i większe to obecnie trend na rynku (np. monitory 27-calowe w proporcji ekranu 16:9). Poza oferowaniem ekranów o większych przekątnych duże monitory szerokoformatowe zapewniają większy komfort pracy i lepszą ergonomię, co jest szczególnie ważne dla fotografów, którzy regularnie i przez wiele godzin edytują obrazy. Ponadto monitory te mogą pomieścić więcej okien i pasków narzędzi jednocześnie podczas korzystania z oprogramowania do edycji, takiego jak Photoshop, Lightroom, VEGAS czy inne. W ten sposób zwiększając produktywność i wydajność pracy.

Wybór monitora dla fotografa!

Aby zmierzyć rozmiar monitora, należy przekonwertować długość przekątnej obszaru wyświetlania na centymetry. Monitory, które są obecnym trendem na rynku, to głównie monitory 27-calowe o proporcjach ekranu 16:9. Tak więc najpopularniejszy monitor w swoim segmencie, BenQ SW2700PT wyposażony jest w ekran o przekątnej 27 cali a więc prawie 69 cm

 

Pytanie 2: Czym jest rozdzielczość i jaki jest jej związek z rozmiarem monitora?

Rozdzielczość to kolejny czynnik, który często jest źle rozumiany przez fotografów podczas wybierania monitora. Rozdzielczość monitora odnosi się do liczby pikseli, które może on wyświetlić. Każdy obraz, zdjęcie lub tekst, który widzimy na monitorach, składa się z gęstej paczki pikseli. W przypadku różnych monitorów o tym samym rozmiarze, te o wyższej rozdzielczości (więcej pikseli) mogą wyświetlić więcej szczegółów i realistycznych obrazów oraz oferować więcej treści.

Rozdzielczość odnosi się do liczby „pikseli” zawartych w wyświetlaczu. Wyświetlacz 4K ma 3840 pikseli długości i 2160 pikseli szerokości, 4 razy więcej szczegółów niż rozdzielczość full HD.

Rozmiar monitora i rozdzielczość to dwa zupełnie różne pojęcia. Pierwsze pojęcie odnosi się do wymiarów monitora, podczas gdy drugie odnosi się do liczby wyświetlanych pikseli. Częstym błędem jest myślenie, że większe monitory mają wyższą rozdzielczość. Niestety nie jest to poprawne. Wyobraź sobie porównanie 25-calowego monitora z rozdzielczością full HD (1920 × 1080) i 23-calowego monitora o rozdzielczości 4K (3840 × 2160). 23-calowy monitor o rozdzielczości 4K (osiem milionów pikseli na 23-calowym monitorze) z pewnością zapewni więcej szczegółów. Chociaż monitor 25-calowy jest większy, to ma niższą rozdzielczość (tylko dwa miliony pikseli wyświetlane na monitorze 25-calowym), co oznacza, że wyświetlany obraz będzie pikselowany. Tak więc duży monitor wymaga również wyższej rozdzielczości, aby zapewnić zarówno efekt wizualny, jak i jakość obrazu.

Monitor dla fotografa

Piksel na cal (PPI) lub gęstość pikseli przedstawia liczbę pikseli zawartych w 1 calu kwadratowym ekranu.

 

Pytanie 3: Czy mam po prostu wybrać dowolny monitor z panelem IPS

Czy kiedykolwiek tego doświadczyłeś(-aś)? Ty i przyjaciel lub klient dyskutujecie, patrząc na zdjęcie na monitorze, ale stwierdzacie, że kolory wyglądają inaczej z różnych kątów? Zjawisko to jest spowodowane wąskim kątem widzenia. Większość monitorów używanych do przetwarzania obrazu zawiera panel IPS. W porównaniu do paneli TN używanych w popularnych produktach lub monitorów wykorzystujących panele VA, największą zaletą panelu IPS jest kąt widzenia 178°, który nie powoduje zmiany koloru pod różnymi kątami patrzenia. Dodatkowo panele IPS zapewniają lepsze zakresy i dokładność kolorów. Z perspektywy entuzjastów fotografii i specjalistów od przetwarzania obrazu monitor wykorzystujący panel IPS jest właściwym wyborem.

Profesjonalny monitora fotograficzny

Największą wadą panelu TN jest zjawisko zanikania kolorów podczas patrzenia z wąskiego kąta. Tego typu panel nie nadaje się do pracy fotografa. Panel IPS zapewnia szeroki kąt widzenia 178 i wysoką dokładność kolorów, co jest najlepszym wyborem dla wielu profesjonalnych fotografów.

 

Pytanie 4: Czym jest gama kolorów? Czy Adobe RGB, czy sRGB jest lepsza?

Zwykle w menu aparatu jest dostępna opcja przełączania między przestrzeniami odwzorowania kolorów AdobeRGB i sRGB, które są nazywane przestrzeniami barw. Przestrzeń barw znana jest również jako gama kolorów, czyli zakres kolorów, które można wyświetlić. Ogólnie rzecz biorąc, przestrzeń odwzorowania kolorów AdobeRGB zapewnia szersze spektrum kolorów w porównaniu do sRGB (o 35%). Z perspektywy fotografa monitor wyświetlający więcej kolorów to plus. Jednak oprócz wyboru przestrzeni AdobeRGB w kamerze, urządzenie wyjściowe, np. monitor, musi również obsługiwać AdobeRGB. Monitor obsługujący AdobeRGB zapewnia dokładniejsze odwzorowanie kolorów. Gama kolorów AdobeRGB jest w stanie pokryć przestrzeń kolorów CMYK używaną do drukowania i umożliwia użytkownikom podgląd koloru wydrukowanego obrazu na monitorze, bez faktycznego wydruku.

sRGB vs. AdobeRGB

Przestrzeń odwzorowania kolorów AdobeRGB ma szerszą gamę niż sRGB i obejmuje niebiesko-zielony kolor w gammie CMYK, którego sRGB nie jest w stanie pomieścić.

sRGB vs. AdobeRGB

Monitor obsługuje przestrzeń odwzorowania kolorów AdobeRGB, dzięki czemu może wyświetlać bogatsze kolory, bardziej zbliżone do kolorów w naturze.

 

Pytanie 5: Czym jest kalibracja i profilowanie monitora? Czy jest to ważne?

Ponieważ kolor ma tak duże znaczenie dla fotografów, nie powinniśmy się martwić, jeśli kupiliśmy monitor IPS, prawda? Nic bardziej mylnego! Po pewnym czasie użytkowania każdy monitor doświadcza zaniku jasności i zmiany kolorów. Gdy problemy te zostaną zignorowane, spowodują nie tylko utratę jakości obrazu, ale także znaczną zmianę kolorów w porównaniu z wydrukami. Dlatego zaleca się użytkownikom przeprowadzanie kalibracji i profilowania monitora co najmniej raz na trzy miesiące. Niektórzy fotografowie, którzy przestrzegają surowych norm dotyczących kolorów, mogą nawet kalibrować i profilować swój monitor co miesiąc, aby mieć pewność, że wyświetlane kolory są zawsze dokładne.

Ok, to czym właściwie jest kalibracji i profilowanie?

Kalibracja i profilowanie nie są ze sobą tożsame. To dwa odrębne procesy, które wykonuje się razem w celu osiągnięcia prawidłowego odwzorowania kolorów i przejść tonalnych przez monitor. Przy czym owo „prawidłowe” odwzorowanie jest takie tylko dla założonego z góry tzw. celu kalibracji. Monitor najpierw podlega kalibracji, a następnie profilowaniu.
Zadaniem kalibracji jest osiągnięcie maksymalnie dobrego odwzorowania kolorów i przejść tonalnych przez monitor z wykorzystaniem wyłącznie regulacji sprzętowej, a więc zmiany jego jasności, kontrastu, proporcji składowych RGB, oraz tablicy LUT (monitora lub karty graficznej). Ustawienia te odpowiadają za luminancję monitora, temperaturę barwową bieli, oraz sposób odwzorowania przejść tonalnych (gammę monitora, a dokładniej krzywe związane z określoną wartością gammy). Te z kolei określa cel kalibracji.
Monitor, który został skalibrowany podlega profilowaniu. Profilowanie to proces numerycznego opisania zdolności skalibrowanego monitora, do reprodukcji kolorów i przejść tonalnych, w ramach założonego na początku całego procesu celu kalibracji. W utworzonym w wyniku profilowania pliku ICM lub ICC, tzw. profilu, zapisany jest zarówno cel kalibracji jak i zmierzone od niego odstępstwa. Jeśli wcześniej, podczas kalibracji, konieczna okazała się ingerencja w tablicę LUT karty graficznej, to pożądana jej zawartość jest zapisywana w profilu.

Kalibracja sprzętowa w monitorach BenQ

Istnieją dwa rodzaje kalibracji, mianowicie kalibracja programowa i dokładniejsza kalibracja sprzętowa. W porównaniu do kalibracji programowej, która ogranicza się do dostosowania wartości RGB na karcie graficznej, kalibracja sprzętowa kalibruje monitor, zapisując dane bezpośrednio w tablicy LUT monitora. Zalety kalibracji sprzętowej to dokładniejsze kolory i zachowanie maksymalnej ich liczby możliwej do wyświetlenia na ekranie.

Wszystkie monitory fotograficzne BenQ serii SW, posiadają możliwość dokładnej kalibracji sprzętowej

 

Pytanie 6: Co jeśli nie wiem nic o kalibracji monitora?

Nie wszyscy entuzjaści fotografii, a nawet profesjonalni fotografowie mają dogłębną wiedzę na ten temat. Nie martw się, jeśli nie wiele wiesz o kalibracji monitora. Oprogramowanie Palette Master Element, które wykorzystasz do kalibracji sprzętowej swojego BenQa jest bardzo intuicyjne i proste w działaniu. Oczywiście możesz posiłkować się instrukcja obsługi do pobrania tu: Instrukcja Palette Master Element  Możesz także liczyć na pomoc swojego sprzedawcy monitorów BenQ.

Kalibracja sprzętowa monitorów BenQ

 

Pytanie 7: Co jeszcze mam wiedzieć?

Poprzednie akapity zawierają podstawowe kryteria wyboru monitora odpowiedniego do przetwarzania obrazu. Istnieje jednak kilka dodatkowych funkcji, na które można zwrócić uwagę.

 

Osłona monitora

Czy często czujesz się poirytowany(-a), że nie widzisz prawidłowo treści na ekranie, gdy monitor jest umieszczony bezpośrednio pod źródłem światła lub gdy słońce świeci bezpośrednio na monitor? Tu przydaje się osłona. Podobnie jak osłona obiektywu, osłona monitora blokuje rozproszone oświetlenie otoczenia, aby nie miało ono wpływu na obraz wyświetlany na monitorze oraz aby zapewnić stałą jasność i kolory.

Osłona monitora

Użycie osłony monitora pozwala na zastosowanie niższych ustawień jasności ekranu zmniejszając znacząco (do 40%) zużycie energii, zmęczenie oczu oraz wydłużając żywotność monitora.

 

Regulowana wysokość i pochylenie

Dla fotografów, którzy często muszą powiększać obrazy, aby potwierdzić szczegóły dotyczące edycji, niezbędny jest monitor z szybką regulacją wysokości oraz funkcjami obrócenia i przechylenia. Na przykład, gdy grupa ludzi patrzy na obraz na jednym monitorze w tym samym czasie, posiadanie monitora z szybkimi ustawieniami wysokości i obrotu umożliwia użytkownikom dostosowanie optymalnej pozycji monitora w jak najkrótszym czasie. Funkcja przechylenia umożliwia fotografom szybkie dostosowanie monitora do pozycji pionowej, pozwalającej wykorzystać cały ekran podczas edycji zdjęć portretowych.

Zakres regulacji monitorów BenQ

Monitor z szybką regulacją wysokości oraz funkcjami obracania i przechylenia, wykorzystujący cały ekran podczas edycji zdjęć portretowych

 

Uniwersalne przełączanie pomiędzy gamami kolorów

Jak wcześniej wspomniano, przestrzenie odwzorowania kolorów AdobeRGB i sRGB to dwie gamy kolory najczęściej używane przez fotografów. Chociaż zazwyczaj preferowaną opcją jest AdobeRGB, sRGB jest często używana, gdy retuszowany obraz jest publikowany wyłącznie w Internecie. Gdy trzeba przetworzyć dwa obrazy wykonane przez różnych fotografów i mające różne gamy kolory, monitor, który może przełączać się między różnymi gamami kolorów, umożliwia natychmiastowy podgląd i porównanie. Dzięki temu przepływ pracy będzie lepszy.

Funkcja GamutDuo w monitorach BenQ

Funkcja GamutDuo dostępna jest tylko w monitorach BenQ SW271 oraz SW320.

 

Przełącznik trybów pracy monitora Hotkey Puck (kontroler OSD)

Kontroler OSD to zdalny sterownik, który zawiera trzy zaprogramowane ustawienia, pozwalające na wybór pomiędzy trzema zdefiniowanymi przez użytkownika trybami pracy. Domyślnie są nimi jak edycja zdjęć, rozrywka lub przeglądanie stron internetowych i fotografia czarno-biała. Pozwala to na swobodne przełączanie trybów pracy, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane ustawienia menu ekranowego. Kontroler OSD jest również wyposażony w przycisk do szybkiej nawigacji w ustawieniach monitora.

Kontroler OSD

Kontroler OSD (HotKey Puck) jest dostępny w modelach BenQ SW2700PT, SW271 oraz SW320. W modelu BenQ SW240 zastosowano programowalny przycisk Color Mode.

 

Wskazówki wspomniane powyżej zapewniają entuzjastom fotografii i profesjonalnym fotografom porady oraz kilka podstawowych pojęć, jak wybrać odpowiedni monitor do swojej pracy. W tym momencie oczywiste jest, że konsumenci biorą pod uwagę wiele czynników przy wyborze monitora. Jak mówi przysłowie: „diabeł tkwi w szczegółach”. Chociaż żadna z tych porad nie jest zbyt gruntowna i złożona, poświęcenie czasu na ich zrozumienie pozwoli na dokonanie właściwego wyboru nowego monitora.

 

Pytanie 8: Czy mogę przetestować monitor BenQ w domu, przed zakupem?

Tak! Firma BenQ, jako jedna z nielicznych firm na rynku, umożliwia przetestowanie wybranych monitorów przed zakupem. Szerzej i więcej o tej akcji promocyjnej pisaliśmy wcześniej: wzorniki.eu/testuj-benqa

Testuj BenQa przed zakupem

Pełna oferta wszystkich monitorów BenQ, dostępna jest na naszej stronie: wzorniki.eu/benq O specjalne warunki handlowe zapytaj sprzedawcę.

 

W artykule wykorzystano materiały i ilustracje, których właścicielem jest: benq.com

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl