Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Aktualnie w promocji
Czym jest HDR? 0

HDR, czyli High Dynamic Range (szeroki zakres dynamiki), to technologia, która pozwala otrzymać obraz z bardzo dużą rozpiętością pomiędzy ciemnymi a jasnymi tonami. Dzięki temu możemy cieszyć się realistycznym obrazem i zachować precyzyjne szczegóły oświetlenia i gradację odcieni, co pozwoli nam otrzymać głębię jasnych lub ciemnych obrazów ze wszystkimi szczegółami.
 
HDR wymaga szybkiego złącza do wyświetlacza. Popularne złącza – HDMI 2.0 i DisplayPort – obsługują HDR, jednak do wysokich rozdzielczości przy częstotliwości odświeżania wyższej niż 60Hz wymagana jest większa szerokość pasma DisplayPort 1.4.

 

Czym jest HDR?

 

Pytanie 1: Czym różni się Standard Dynamic Range (SDR) od HDR?

Monitory z HDR charakteryzują się realistyczną jakością obrazu, co ma na celu zachować wierność oryginału. Dzięki nowej technologii kompresji dynamiki wyświetlacz z HDR może w pełni oddać zróżnicowane tony jasne i ciemne, unikając przy tym prześwietlenia jaśniejszych obrazów praz zachowując szczegóły ciemniejszych. W przeciwieństwie do tradycyjnych wyświetlaczy z SDR, monitory z HDR odzwierciedlają prawdziwe barwy. Na monitorach z SDR zazwyczaj możemy ujrzeć obraz ze sztucznie wzmocnionymi odcieniami kolorów dopasowanymi do preferencji klienta. Technologia HDR natomiast pozwala dokładnie odtworzyć oryginalne barwy, zachowując głębię kolorów nawet w ciemniejszych obszarach, takich jakie człowiek widzi gołym okiem. Aby zachować idealną jakość obrazu, odtwarzanie obrazu HDR wymaga utworzenia filmowanej zawartości (materiału źródłowego) z zachowaniem właściwej palety barw, odpowiedniej do odtworzenia na wyświetlaczu z HDR.

SDR vs. HDR

Powiązanie danego koloru z HDR

Paleta barw monitora to całkowity zakres możliwych do wyświetlenia kolorów bazujących na barwach podstawowych - czerwonym, zielonym i niebieskim. Można odtworzyć dowolny kolor, który stanowi mieszankę barw podstawowych lub znajduje się między nimi, natomiast wyświetlacz nie może odtworzyć koloru, który znajduje się poza trójkątem barw podstawowych oraz paletą barw. Standardowe wyświetlacze z SDR zazwyczaj charakteryzują się paletą barw Rec.709 – jest to międzynarodowy standard dla formatów HDTV – jednak dzisiejsze wyświetlacze z HDR zawierają pełniejsze spektrum barw widocznych gołym okiem, wykorzystując przy tym specjalnie dostosowane ekrany LCD z większą paletą kolorów DCI-P3. Jest ona stosowana w Hollywood i branży telewizyjnej ze względu na znacznie szerszy zakres kolorów niż Rec.709, a także jakość obecnego na rynku sprzętu i obsługiwanych treści.

 

SDR vs HDR

 

Jasność i HDR

Monitory z HDR dążą do wiernego odtworzenia wyjątkowo jasnych scenerii wykorzystując funkcję EOTF (Electro-Optical-Transfer-Function) pozwalającą uzyskać obraz jak najbardziej zbliżony do zakresu dynamiki ludzkiego wzroku. Dla naszego oka oznacza to, że zakres jasności HDR znacznie przewyższa SDR. W wyniku tego otrzymujemy prawdziwą i delikatnie zróżnicowaną gradację w skali szarości oraz wyraźne detale w scenach, gdzie przeważają odcienie jasne lub ciemne.

Pytanie 2: Jaka jest zalecana rozdzielczość ekranu monitora z HDR?

Rozdzielczość

Dostępne zazwyczaj rozdzielczości wyświetlacza to 720p, 1080p, 2160p lub 4K. Poniższe liczby wskazując liczbę linii poziomych na wyświetlaczu odpowiadają następującym rozdzielczościom, w tym liczbie kropek na każdej linii poziomej:

  • Rozdzielczość 1080p (FHD lub Full HD) wynosi 1920 x 1080 linii = 2 miliony pikseli
  • Rozdzielczość 1440p (QHD lub Quad HD) wynosi 2560 x 1440 = 3,6 miliona pikseli
  • Rozdzielczość 2160p (4K, UHD lub Ultra HD) wynosi 3840 x 2160 = 8,3 miliona pikseli
     

Decydując się na większą rozdzielczość użytkownik otrzymuje znacznie wyższą jakość obrazu o wyjątkowej ostrości, w tym elementów o większych rozmiarach, które przy niższej rozdzielczości mogłyby być zniekształcone.

 

UHD

 

HDR

HDR wzmacnia współczynnik kontrastu monitora, czyli różnicę w jaskrawości między najjaśniejszymi a najciemniejszymi obrazami, jakie jest w stanie ukazać wyświetlacz. Wyższy współczynnik kontrastu pozwala również na ukazanie większej liczby detali zauważalnych przy bardzo jasnych lub bardzo ciemnych sceneriach. Przez zwiększenie kontrastu monitory z HDR ukazują nieskazitelnie jasną biel i doskonale głęboką czerń, jak również nasyconą głębię kolorów, dzięki czemu obrazy HDR wydają się bardziej realistyczne i żywe.

HDR jest technologią niezależną od rozdzielczości monitora przy jednoczesnej poprawie jasności, kontrastu, koloru i widoczności szczegółów. Wyświetlacze z rozdzielczością HD, FHD, QHD i UHD mogą obsługiwać HDR jedynie, gdy spełniają wymagania niezbędne przy HDR.

 

Pytanie 3: Czym jest Certyfikacja DisplayHDR?

Certyfikacja VESA DisplayHDR to pierwszy na świecie protokół sprawdzenia kwalifikacji działania monitora z HDR. Dzięki VESA DisplayHDR klienci mają pewność, że certyfikowany wyświetlacz może bez problemu odtworzyć treści HDR o doskonałej jasności, dostosowanym kontraście, głębszej czerni i wyrazistych szczegółach oraz realistycznych odcieniach kolorów, co gwarantuje wysoką jakość filmów i gier.

Na poniższej stronie można znaleźć więcej informacji dotyczących standardu Display HDR: https://displayhdr.org/performance-criteria/

 

Pytanie 4: Czym jest HDR 10?

HDR 10 to standard przyjęty przez większość międzynarodowych marek monitorów, gdyż wiele dużych firm wdrożyło już protokół HDR10. Według wspólnej definicji stowarzyszeń Blue-Ray Association, HDMI Forum i UHD, HDR10 to format obsługujący skompresowaną transmisję obrazu HDR. CEA uznało HDR10 oficjalnie jako format wspierający treści HDR 27 sierpnia 2015 roku. Jednym z kluczowych wymagań monitora z HDR jest możliwość dekodowania plików formatu HDR10.

Pliki formatu HDR 10 powinny spełniać następujące wymagania, aby zachować zgodność z formatem HDR:

  1. EOTF (electro-optical transfer): SMPTE ST 2084
  2. Podpróbkowanie koloru: 4:2:2/4:2:0 (przy skompresowanych źródłach wideo)
  3. Głębia bitowa: 10 bitów
  4. Barwa podstawowa: ITU-R BT.2020
  5. Metadane: SMPTE ST 2086, MaxFALL, MaxCLL

**SMPTE ST 2086 "Mastering Display Color Volume" statyczne metadane do wysyłania danych kalibracji koloru wyświetlacza, takich jak wartości statyczne MaxFALL (Maximum Frame Average Light Level) i MaxCLL (Maximum Content Light Level), które są zakodowane jako komunikaty SEI w streamie obrazu.

 

Pytanie 5: Które monitory Benq dla fotografów obsługują standard HDR?

W ofercie firmy BenQ dostępne sa dwa modele monitorów dla fotografów z obsługa standardu HDR10. Oba monitory cechują się poszerzonym gamutem barwnym oraz rozdzielczością ekranu 4K UHD. Są to BenQ SW320 oraz BenQ Sw271. SW320 to monitor o przekątnej ekrany wynoszącej 31.5 cala, palecie barwnej Adobe RGB i możliwości kalibracji sprzętowej kolorów. SW271 jest monitorem mniejszym, 27 calowym przy zachowaniu takiej samej rozdzielczości ekranu co w SW320, możliwości kalibracji sprzętowej oraz reprodukcji barw z palety Adobe RGB.

Monitor Benq SW271 możesz przetestować za darmo przez 4 dni. Szczegóły i warunki: https://wzorniki.eu/testuj-benqa

 

Testuj BenQa

 

W artykule wykorzystano materiały i ilustracje, których właścicielem jest: benq.com

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl