Wzorniki.eu
Kategorie blog
Sprawdź Promocje
Monitor EIZO ColorEdge CS2740 | 6 lat gwar. + Display Pro HL
Monitor EIZO ColorEdge CS2740 | 6 lat gwar. + Display Pro HL

6 939,00 zł

Cena regularna: 7 499,00 zł

Najniższa cena: 6 999,00 zł
szt.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Chmura tagów
BENQ SW2700PT – nowy gracz – część 2
BENQ SW2700PT – nowy gracz – część 2

W drugiej części recenzja monitora BENQ SW2700PT, przedstawię proces kalibracji i profilowania monitora za pomocą autorskiej aplikacji BENQ Palette Master Element (wykorzystam czujnik X-Rite i1Display PRO) oraz przedstawię możliwości regulacji kolorów jakie oferuje menu monitora SW2700PT.

Regulacja koloru
Monitor BENQ oferuje naprawdę szeroki wachlarz możliwości regulacji kolorów monitora. Predefiniowane tryby takie jak: Adobe RGB, sRGB, Czarno-białe czy tryb Niestandardowy, to tylko podstawowy wybór jaki czeka na Ciebie. Producent oddaje w twoje ręce spore możliwości regulacji prawie wszystkich elementów związanych z reprodukcją barw oraz komfortem pracy. Poniższa grafika najlepiej obrazuje i opisuje możliwości regulacji zaszyte w menu SW2700PT.

 SW2700PT_menu_regulacja_koloru

Możesz także pobrać tabelę jak plik pdf: SW2700PT_menu_regulacja_koloru

 

Kalibracja i profilowanie
Zanim przejdę do aplikacji Palette Master Element, chciałbym na chwilę zatrzymać się i zdefiniować pojęcie kalibracji i profilowania monitora. Dlaczego? Otóż dlatego, że kalibracja i profilowanie nie są ze sobą tożsame. To dwa odrębne procesy, które wykonuje się razem w celu osiągnięcia prawidłowego odwzorowania kolorów i przejść tonalnych przez monitor. Przy czym owo „prawidłowe” odwzorowanie jest takie tylko dla założonego z góry tzw. celu kalibracji. Monitor najpierw podlega kalibracji, a następnie profilowaniu. Zadaniem kalibracji jest osiągnięcie maksymalnie dobrego odwzorowania kolorów i przejść tonalnych przez monitor z wykorzystaniem wyłącznie regulacji sprzętowej, a więc zmiany jego jasności, kontrastu, proporcji składowych RGB, oraz tablicy LUT (monitora lub karty graficznej).

Monitor, który został skalibrowany podlega profilowaniu. Profilowanie to proces numerycznego opisania zdolności skalibrowanego monitora, do reprodukcji kolorów i przejść tonalnych, w ramach założonego na początku całego procesu celu kalibracji. W utworzonym w wyniku profilowania pliku ICM lub ICC, tzw. profilu, zapisany jest zarówno cel kalibracji jak i zmierzone od niego odstępstwa. Jeśli wcześniej, podczas kalibracji, konieczna okazała się ingerencja w tablicę LUT karty graficznej, to pożądana jej zawartość jest zapisywana w profilu.

Dzięki informacjom zapisanym w pliku profilu możliwe staje się prawidłowe wyświetlanie kolorów i przejść tonalnych przez monitor. Dba o to system zarządzania kolorem - ICM (Image Color Management) funkcjonujący w systemach operacyjnych komputerów a także w aplikacjach graficznych takich jak Adobe Photoshop czy Lightroom.

Reasumując, aby w pełni korzystać z możliwości monitorów profesjonalnych powinieneś wykonać cały proces kalibracji i profilowania. Sama kalibracja monitora nie wystarczy, dlatego zalecam posiadanie własnego kolorymetru/spektrofotometru i wykonywanie okresowo kalibracji i profilowania. Najdroższe i najdoskonalsze monitory wymagają okresowej kalibracji i profilowania aby dobrze i poprawnie wyświetlały barwy.

Palette Master Element
To aplikacja dedykowana do kalibracji sprzętowej i profilowania monitorów BENQ serii SW. Na chwilę obecną działa tylko pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7, 8 oraz 8.1, Windows 10 w aktualnej wersji programu nie jest obsługiwany (stand na dzień 19.09.2015, wersja programu 1.0.0.). Dla Maca będą to systemy od 10.6.8 do 10.10.

Krok 1 - ekran powitalny

kliknij aby powiększyć

 

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, pierwszym krokiem jaki musisz wykonać to wybór czujnika kalibracyjnego. Oprogramowanie w aktualnej wersji obsługuje czujniki X-Rite: i1PRO, i1PRO 2, i1Display 2 oraz i1Display PRO. W przypadku czujników datacolor, obsługiwane są tylko Spydery w wersji 4 (producent zapowiedział już obsługę czujników Spyder5 w nowej wersji programu). Dalszy wybór sprowadza się do określenia tryby w jakim ma działać program, Basic a więc prosty oraz Advanced czyli zaawansowany. My przejdziemy do trybu zaawansowanego.

 

Lista czujników

 

Krok 2 - Profilowanie lub weryfikacja

Profilowanie lub weryfikacja

 

W tym kroku wybór sprowadza się do opcji "Advanced Profiling", profilowanie monitora, którą wybierzesz jeśli kalibrujesz i profiluje monitor po raz pierwszy lub ponownie. Opcja "Validation", weryfikacja, czyli sprawdzenie poprawności i jakości wcześniejszego profilowania.

 

Krok 3 - cel kalibracji

kliknij aby powiększyć

 

Wybór celu kalibracji to najistotniejszy krok w całym procesie. Na tym etapie musisz zdecydować do jakich parametrów twój monitor BENQ SW2700PT zostanie skalibrowany. Do wyboru są predefiniowane tryby producenta i własny:

  • Photographer - Punkt Bieli D65, Luminancja 160 cd/m2, Gamma 2.2, Punkt czerni względny
  • Web Design - Punkt Bieli D65, Luminancja 120 cd/m2, Gamma 2.2, Punkt czerni względny
  • Graphics - Punkt Bieli D50, Luminancja 160 cd/m2, Gamma L*, Punkt czerni absolutne zero
  • Custom Settings (własny) - Punkt Bieli w stopniach Kelvina od 4000 do 12000 lub określony współrzędnymi chromatycznymi x i y, Luminancja albo maksymalna albo własna, Gamma 2.2 lub L*, Punkt czerni względny lub absolutne zero

Własny cel kalibracyjny możesz zapisać, aby korzystać z niego w przyszłości.

 

Krok 4 - ustawienia profilu

kliknij aby powiększyć

 

Na wstępie wybierz preset kalibracyjny, do wyboru są dwa. Presety kalibracyjne możesz przypisać do klawiszy menu monitora lub do klawiszy szybkiego dostępu w kontrolerze. Dzięki temu przełączanie się pomiędzy dwoma profilami nie będzie problemem. Następnie nazwij profil, zaznacz pole "Profile Distribution: System level" (profil będzie dostępny dla wszystkich użytkowników komputera), wybierz wersje profilu, typ i liczbę pól testowy.

Wersja profilu ICC. Profile są zapisywane w plikach o ustandaryzowanej zawartości i strukturze. Starszy standard – wersja 2 – jest najszerzej rozpowszechniony i w największym stopniu kompatybilny z systemami zarządzania kolorem i z aplikacjami korzystającymi z zarządzania kolorem. Jeśli tylko dany system lub aplikacja potrafi zarządzać kolorem, to na pewno potrafi obsłużyć profile ICC w wersji 2. Nowsza wersja standardu - wersja 4 – zawiera szereg usprawnień i uściśleń, które mogą zaowocować lepszą reprodukcją koloru przez Twój monitor. O ile korzystasz z Windows Vista lub nowszego i relatywnie nowego Photoshopa, to najlepiej będzie, jeśli utworzysz profil właśnie w wersji 4. W przypadku Windows XP lepiej pozostać przy profilu w wersji 2.

Typ profilu. Dostępne opcje – Matrix – typ bazujący na macierzy i typ LUT – typ bazujący na tablicy (LUT). Użycie typu macierzowego może zaowocować płynniejszymi przejściami tonalnymi i mniejszą dokładnością oddania kolorów, zaś użycie typu tablicowego przeciwnie – może doprowadzić do mniej płynnych przejść tonalnych, ale zapewni lepszą dokładność oddania kolorów. Możesz jednak zdecydować się użyć profil tablicowy (LUT) z uwagi na fakt, że pozwala on na zawarcie informacji o mapowaniu przestrzeni kolorów pod kątem renderowania perceptualnego lub zachowującego nasycenie kolorów. Mapowanie to jest przydatne w sytuacji, gdy monitor nie potrafi wyświetlić jakiegoś koloru, gdyż leży on poza jego przestrzenią kolorów. Wówczas wyświetlany jest inny kolor. Jaki konkretnie, to zależy od przyjętej strategii. Może to być kolor najbliższy spośród możliwych do wyświetlenia (podejście stosujące mapowanie kolorymetryczne), kolor najbardziej podobny w odbiorze przez obserwatora (mapowanie perceptualne), bądź kolor o najbardziej zbliżonym nasyceniu (mapowanie zachowujące nasycenie).

"Patch set size". W myśl zasady im więcej tym lepiej, pamiętając, że więcej znaczy też dłużej. Przy zestawie największym, całkowity czas pomiarów to około 14 minut.

 

kliknij aby powiększyć

Kliknięcie guzika "Start Measurment" zaowocuje przejściem do kolejnego kroku, którym jest przygotowanie i powieszenia czujnika kalibracyjnego na ekranie monitora. Polecam pochylenie monitora do tyłu (chwyć za dolną krawędź monitora i przyciągnij do siebie), tak abyś miał pewność że czujnik dokładnie przylega do powierzchni monitora.

 

Krok 5 - pomiar

kliknij aby powiększyć

 

Chwilę można odpocząć. W moim przypadku (duży zestaw pól, typ profilu LUT) pomiar trwał niespełna 14 minut.

 

Krok 6 - Raport kalibracji

kliknij aby powiększyć

 

Raport z przeprowadzonej kalibracji nie powala. Brakuje trochę wykresów, porównania przestrzeni barwnych itp. Z przydatnych informacji wyczytuję tylko ustawioną temperaturę barwową oraz poziom luminancji. Klikam "Validate Calibration" i przechodzę do weryfikacji profilu.

 

Krok 7 - Weryfikacja profilu

kliknij aby sprawdzić

Raport z weryfikacja wersja html: SW2700PT_raport

Weryfikacja profilu przebiega szybko i sprawnie, kontrolowane jest 14 pól, biel, R, G, B oraz szarości. W moim przypadku średni (Average ΔE) błąd z wszystkich pól ΔE wyniósł 0.52 a jedno z pól odznaczyło się błędem maksymalny (Maximum ΔE) w wysokości 0.90. Wyniki są na bardzo dobrym poziomie i dużo niższym niż obiecane przez producenta (ΔE < 2).

Czym jest parametr ΔE? - Błąd ΔE według definicji z 1976 roku liczony jest po prostu, jako odległość między dwoma kolorami określonymi w przestrzeni Lab. Jeśli dla danego koloru przyjmuje on wartość poniżej 1,0 to kolor ten jest odwzorowany w sposób niemal idealny. Nie jest możliwe jego odróżnienie od prawidłowego. W przypadku, gdy wartość błędu ΔE przekracza 1,0, ale jest mniejsza od 2,0 to subtelna różnica w kolorze będzie możliwa do dostrzeżenia przez wprawnych obserwatorów. Przy błędzie o wartości powyżej 3,0 również niewprawni obserwatorzy dostrzegą różnicę. Jeśli wartość błędu przekracza 5,0, to kolor poprawny i wyświetlony będą dla obserwatorów zupełnie różne.

 

Podsumowanie
Kalibracja i profilowanie nowego monitora BENQ SW2700PT jest szybka i prosta, nawet w trybie zaawansowanym. Monitor zapewnia wysoką jakość odwzorowania barw, program Palette Master Element nie jest skomplikowany, początkujący użytkownicy nie będą mieli problemu z jego obsługą. Utworzone kalibracje można przypisać do klawiszy menu w monitorze lub do przycisków w kontrolerze, czyniąc pracę z SW2700PT komfortową i łatwą.

kliknij aby powiększyć

 

Przyjdź i przetestuj nowy BENQ SW2700PT Serdecznie zapraszamy: wzorniki.eu/kontakt

Do pobrania:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl