Kategorie blog
Aktualnie w promocji
Loupedeck PLUS - konsola sprzętowa do edycji zdjęć i video
Loupedeck PLUS - konsola sprzętowa do edycji zdjęć i video
1 145,00 zł 899,00 zł
szt.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Chmura tagów
6 nowych ekscytujących funkcji w Capture One Pro 23 0
6 nowych ekscytujących funkcji w Capture One Pro 23

6 nowych ekscytujących funkcji w Capture One Pro 23

Capture One Pro 23 oferuje nowe narzędzia i funkcje, dzięki którym praca przebiega bardziej skutecznie i sprawnie. Oto przegląd funkcji, dzięki którym praca stanie się bardziej ekscytująca, szybsza i z wieloma osobami jednocześnie, poświęcając na to mniej czasu niż dotychczas.

Capture one

 

1. Spójność zdjęć dzięki Smart Adjustments

Osiągnięcie spójności różnych zdjęć może być trudne i czasochłonne, jeżeli zdjęcia zostały wykonane w różnych warunkach oświetlenia. Ustawienia Smart Adjustments pomogą Ci zautomatyzować tę część Twojej pracy. To nowe narzędzie, stworzone do fotografii portretowej, ślubnej i reportażowej, wykorzystuje odcień twarzy i skóry jako punkt odniesienia przy ustalaniu koniecznych korekt.

Najważniejsze ustawienia umożliwiające osiągnięcie spójności to ekspozycja i balans bieli. Dzięki Smart Adjustments możliwe jest ich automatyczne dostrajanie w taki sposób, aby były zgodne z wybranym zdjęciem referencyjnym.

Korzystanie ze Smart Adjustments

Jak zatem korzystać ze Smart Adjustments? Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Edytuj zdjęcie zgodnie z wybraną ekspozycją i balansem bieli.
  2. W zakładce Adjust [Ustawienia] znajdź narzędzie Smart Adjustments.
  3. Kliknij na „Set as Reference” [Ustaw jako wzorzec]. Miniaturka wskaże na zapisanie ustawień referencyjnych.
  4. Następnie wybierz jedno lub kilka zdjęć i kliknij „Apply” [Zastosuj].

Zarówno ekspozycja, jak i balans bieli, zostaną domyślnie ustawione, ale można to także zrobić samodzielnie używając znaczników. Funkcja Smart Adjustments następnie postara się dopasować wygląd wybranych zdjęć do zdjęcia referencyjnego.

Zapisanie ustawień referencyjnych jako Smart Style

Narzędzie Smart Adjustments posiada także przycisk „Save Style...” [Zapisz styl...]. Umożliwia on zapisanie ustawień referencyjnych jako Smart Style do późniejszego wykorzystania, uwzględniając Smart Exposure [Inteligentną ekspozycję] lub Smart White Balance [Inteligentny balans bieli]. Na przykład, można stworzyć styl Smart Style, który po prostu ustawia balans bieli zdjęć portretowych, który możesz bezpośrednio zastosować podczas importowania zdjęć.

Ale to nie wszystko! Style Smart Styles mogą zawierać także jakiekolwiek inne ustawienia. Pozwala to na stworzenie stylów dostępnych za jednym kliknięciem, które umożliwiają dostosowanie balansu bieli i ekspozycji zdjęcia – jeżeli fotografujesz ludzi. W zależności od Twoich nawyków przy edycji, ustawień referencyjnych i zdjęć dzięki Smart Style będziesz w stanie ukończyć 70-100% edytowania za jednym kliknięciem.

Cztery zdjęcia po edycji przy użyciu Smart Style w celu uzyskania spójności. Edycja zbiorcza za jednym kliknięciem:

Capture one pro 23

 

Dlaczego nie można po prostu skopiować/zastosować ustawień?

Funkcja kopiuj/zastosuj może być odpowiednia w przypadku, gdy zdjęcia są wykonywane w takich samych warunkach i mają ten sam punkt wyjściowy. Dotyczy to na przykład portretów studyjnych z kontrolowanymi ustawieniami oświetlenia. Jednak niektóre zdjęcia nie mieszczą się w tej kategorii. Zdjęcia mogą być wykonywane na zewnątrz, gdzie światło każdego ujęcia może być inne, bądź wewnątrz słabo oświetlonego pomieszczenia. W takich przypadkach funkcja Smart Adjustments będzie stanowić dla Ciebie ogromną pomoc. Zamiast dopasowywania wartości ustawień dostosowuje ustawienia do pożądanego efektu końcowego.

Jak działa Smart Adjustments?

Funkcja Smart Adjustments stara się dopasować światło i kolor twarzy, uwzględniając otoczenie. Jest zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić naturalnie wyglądające rezultaty. Oznacza to także, że Smart Adjustments nie wprowadza identycznych wartości w ustawieniach poszczególnych zdjęć, nawet jeżeli zdjęcia te są prawie takie same. Jeżeli potrzebujesz takich samych wartości dla różnych zdjęć, możesz użyć funkcji kopiuj/zastosuj.

2. Szybsze przebieranie partii zdjęć i ich uaktualnianie w importerze

Przebieranie tysięcy zdjęć może być żmudnym zajęciem. Dzięki nowym funkcjom Capture One Pro 23 proces przebierania zdjęć jest szybszy, łatwiejszy i przyjemniejszy. Funkcje te są dostępne zarówno w Importerze, jak i w nowym dedykowanym narzędziu Cull View, umożliwiając szybkie przeszukiwanie, tworzenie widoków grupowych podobnych zdjęć, oznaczanie gwiazdką, oznaczanie kolorami, 100% zoom, filtrowanie oraz możliwość zmiany czasu ujęcia.

Dokonaj selekcji zdjęć przed ich importem...

Niektórzy fotografowie lubią opróżniać kosz zanim jeszcze skopiują wykonane zdjęcia z kart. Aby to zrobić, potrzebny jest sposób na przeglądanie zdjęć bezpośrednio na karcie, najlepiej z zachowaniem bardzo dobrej jakości. Importer w Capture One Pro 23 oferuje wszystkie powyższe funkcje i umożliwia przeglądanie zdjęć w dużym rozmiarze, usprawniając ich przebieranie.

Umożliwia oznaczanie zdjęć gwiazdkami, kolorami lub użycie prostej funkcji wybierania. Funkcja wybierania pozwala na zaznaczenie zdjęć do zaimportowania, podczas gdy oznaczenia kolorystyczne i gwiazdki stanowią metadane, które są dodawane do zdjęć w celu późniejszego wykorzystania.

W celu łatwego porównywania podobnych zdjęć można aktywować funkcję „Group Overwiew” [Podgląd grupowy]. Wszystkie zdjęcia zostaną podzielone na grupy na podstawie ich podobieństwa. Jest to w szczególności przydatne w trybie Viewer [Przeglądania], w którym w dodatkowej przeglądarce wyświetlane są poszczególne zdjęcia w każdej grupie, podczas gdy przeglądarka standardowa pokazuje całe grupy. W tym widoku łatwo jest dokonać oceny zdjęć, które chce się zachować. W przypadku, gdy grupy nie zostaną stworzone tak, jak chcesz, możesz zwiększyć lub zmniejszyć podobieństwo, aby powstały większe lub mniejsze grupy.

... albo skorzystaj z nowego narzędzia Cull View

Jeśli użytkownik woli zaimportować wszystkie zdjęcia do Capture One Pro przed dokonaniem ich selekcji lub jeśli wykonywał zdjęcia, podczas gdy aparat był połączony kablem z komputerem, Cull View oferuje takie same funkcje prędkości i grupowania, jak Importer. Jest dostępny na górnym pasku zadań obok ikonek Import [Importuj] i Export [Eksportuj].

Oba widoki wykorzystują podgląd widoku plików RAW. Umożliwia to doskonałą efektywność.  W zależności jednak od ustawień aparatu i producenta aparatu kolory i rozdzielczość mogą się różnić od pliku RAW.

Capture one

 

3. Lepsza kontrola warstw w Styles

Jedną z funkcji w Styles, o którą użytkownicy prosili najczęściej, jest możliwość uwzględniania warstw. Ta nowa funkcjonalność w Capture One Pro 23 dodaje nową warstwę (gra słów jest zamierzona) elastyczności w procesie obróbki i dzięki niej opcja Styles oferuje jeszcze bardziej potężne możliwości. Poniżej przedstawiono kilka przykładów korzyści dla użytkownika.

Łączenie różnych stylów w jeden

Dla wielu fotografów mieszanie dwóch albo trzech stylów jako warstwy i redukcja stopnia ich zmętnienia może przynieść interesujące efekty edycji. Z pomocą warstw w opcji Styles możliwe jest teraz zapisywanie tych edycji jako style do ponownego wykorzystania. Zmętnienie każdej warstwy także zostanie uwzględnione w stworzonym stylu.

Zastosowanie stylu jako warstwy o ograniczonym zmętnieniu

Kolejną funkcją, o którą prosili użytkownicy, było stosowanie stylu o ograniczonym zmętnieniu, gdy jest wykorzystywany jako nowa warstwa. Umożliwia to proste kontrolowanie stylu, ponieważ zmętnienie może być wykorzystywane zarówno do spotęgowania, jak i ograniczenia efektu. Aby stworzyć styl, który można będzie wykorzystywać w ten sposób, po prostu trzeba go zastosować do niepoddanego obróbce zdjęcia jako nową warstwę i zapisać go jako nowa warstwa (w narzędziu Styles and Presets [Style i ustawienia].

Podział ustawień na różne warstwy

Umieszczanie ustawień koloru i kontrastu w odrębnych warstwach umożliwia używanie stylów w dużo bardziej elastyczny sposób. Umożliwia to ograniczenie albo spotęgowanie wpływu każdej z części stylu w taki sposób, aby nie wpływały one na siebie wzajemnie.

Warstwy z ustawieniami mogą zostać uwzględnione w Smart Style, tak jak każdy inny styl. Smart Adjustments zawsze ma jednak zastosowanie do tła.

Capture one pro 23 layers

 

4. Zmiana czasu ujęcia

Nie ma nic bardziej frustrującego dla fotografa reportażowego niż wykonywanie zdjęć w trakcie imprezy przy użyciu kilku aparatów, które nie zostały zsynchronizowane pod względem tego samego ustawienia czasu. W przypadku dużej rozbieżności kolejność chronologiczna zdjęć będzie całkowicie zaburzona. Jedynym sposobem na to, aby to skorygować, jest zmiana czasu ujęcia zdjęć na jednym albo obydwu aparatach. Kwestia ta jest także znana podróżującym fotografom, którzy nie zaktualizowali swoich aparatów pod kątem czasu strefy czasowej, w której wykonują zdjęcia.

Dzięki Capture One ten problem można łatwo rozwiązać. W menu Image [Zdjęcie], Metadata Tool [Narzędzie metadanych] lub File Info Tool [Narzędzie informacji o pliku] w Importerze albo Cull View można zmienić czas ujęcia wybranych zdjęć.

Zaktualizowany czas ujęcia nie będzie zapisywany bezpośrednio w pliku RAW, ale będzie stanowił ustawienie dodatkowe. Oznacza to, że nie będzie widoczny w innych aplikacjach przy przeglądaniu plików RAW. Będzie jednak dodawany przy eksportowaniu zdjęć, aby zapewnić poprawną kolejność przesyłania.

capture one

 

5. Zmiana wariantu w celu lepszej organizacji albumu

Tworząc różne warianty tego samego zdjęcia i próbując umieścić je w różnych albumach, użytkownicy z pewnością zauważyli, że warianty pozostają razem. Umieszczenie wariantów w odrębnych poszczególnych albumach bez ich skomplikowanego oznaczania i użycia opcji Smart Albums nie było możliwe.

To jednak należy już do przeszłości, ponieważ funkcja wariantów została usprawniona w celu umożliwienia ich indywidualnego przypisywania. Teraz można po porostu przeciągać warianty do dowolnych albumów, a wariant pierwotny nie będzie przenoszony razem z nimi.

oprogramowanie capture one

 

6. Capture One Live dostępny dla wszystkich

Capture One Live jest teraz dostępny bezpłatnie dla wszystkich. Tak, Twoje oczy Cię nie mylą! Od teraz wszyscy mogą wspólnie pracować w ramach sesji online ze swoimi współpracownikami i klientami. Ta bezpłatna wersja Capture One Live jest dostępna z nielicznymi ograniczeniami, takimi jak czas trwania sesji i liczba sesji otwartych jednocześnie.

Osoby, które potrzebują lepszych zabezpieczeń przy przekazywaniu swoich zdjęć, mogą teraz uzyskać większą kontrolę na tym, kto ma dostęp do ich sesji Live, dzięki funkcji zarządzania przeglądającymi w wersji Capture One Live Unlimited. Teraz możliwe jest zapraszanie do sesji Live tylko wybranych przez Ciebie osób, ustanawiając różne pozwolenia dla poszczególnych użytkowników, aby zapewnić bezpieczeństwo Twoich zdjęć. Osoby posiadające pozwolenie na dostęp do sesji będą także mogły przekazywać uwagi we własnym imieniu, co ułatwi współpracę z wieloma osobami i uzyskiwanie od nich informacji zwrotnych.

W celu ułatwienia przekazywania zdjęć można teraz uruchamiać sesje Capture One Live przy tworzeniu nowych albumów albo bezpośrednio z poziomu każdego zbioru zdjęć, klikając na niego prawym przyciskiem myszy. Usunęliśmy także uciążliwy przycisk „Load more” [Załaduj więcej] na stronie internetowej – nie ma już potrzeby klikania, aby zobaczyć swoje zdjęcia.

gdzie kupić capture one

 

Podsumowując, Capture One Pro 23 oferuje większą efektywność pracy, ograniczając czas, który poświęca się na żmudne czynności i pozostawiając więcej czasu na tworzenie pięknych, wysokiej jakości zdjęć.

Program Capture One Pro 23 dostępny jest w naszym sklepie: https://wzorniki.eu/capture-one-pro-23

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl