Wzorniki.eu
Kategorie blog
Sprawdź Promocje
datacolor SpyderCUBE - korekta balansu bieli
datacolor SpyderCUBE - korekta balansu bieli

139,00 zł

Cena regularna: 199,00 zł

Najniższa cena: 199,00 zł
szt.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Kalibracja monitora sprzętowa czy programowa? Proste wyjaśnienie
Sprzętowa czy programowa kalibracja monitora? Proste wyjaśnienie

Kalibracja monitora sprzętowa czy programowa? Proste wyjaśnienie

Specjaliści z różnych branż twórczych zależą od procesów zarządzania kolorami, aby uzyskać zbieżne efekty na wszystkich etapach Swojej pracy. Nieodłącznym elementem każdego workflow jest dobrze skalibrowany monitor. Podnosi on wydajność i pozwala zaoszczędzić czas i środki, redukując ilość wykonanych prób, zapewniając jednolite wyniki na różnych mediach i urządzeniach.

Zapewnienie dokładnych kolorów na ekranie monitora zależy od jakości wykorzystanego urządzenia oraz od prawidłowego ustawienia i kalibracji dokonanej przez użytkownika końcowego. Zakup profesjonalnego monitora od znanej marki może rozwiązać pierwszy problem. Jednakże ustawienie i kalibracja barw może być trudne, gdyż dostępne są dwa podejścia do uzyskania prawidłowych kolorów na ekranie – sprzętowa lub programowa kalibracja monitora.

Jakie są różnice między tymi dwoma metodami kalibracji kolorów i która z nich będzie najlepsza dla Twoich potrzeb?

programowa kalibracja monitora

Kalibracja monitora, dlaczego warto?

W komputerach kolory definiuje zestaw numerycznych wartości dla czerwieni, zieleni i niebieskiego. Aczkolwiek to, co używamy do reprodukcji tych kolorów, wpływa na efekt końcowy. Weźmy na przykład kolor cyjan, który składa się z 100% zielony, 100% niebieski, 0% czerwony. Te wartości są stałe, więc cyjan zawsze jest taki sam, ale tylko numerycznie. Wygląd cyjanu na ekranie zależy od wielu czynników, najczęstszym jest niekalibrowany monitor.

nieskalibrowany i skalibrowany monitor

Wszystkie panele LCD stosowane w monitorach posiadają drobne różnice. Jest to wynikiem procesu produkcyjnego. Na przykład, piksele niebieskie na jednym monitorze mogą być bardziej niebieskie niż na innym, nawet jeśli panel LCD pochodzi od tego samego producenta. Jeżeli wyświetlisz kolor cyjan zgodnie z jego wartościami RGB na takim monitorze, będzie wyglądać na nieco bardziej niebieski, niż powinien. Producenci monitorów do pracy z kolorem korzystają z precyzyjnych narzędzi w procesie produkcyjnym, aby zminimalizować te różnice. Jednak całkowite ich wyeliminowanie jest praktycznie niemożliwe.

Kalibracja kolorów pomaga zminimalizować wpływ tych różnic na odwzorowanie kolorów. Po produkcji monitor może być skalibrowany kolorystycznie przez producenta lub użytkownika końcowego. Specjalistyczne narzędzie optyczne mierzy rzeczywiste kolory wyświetlane przez monitor i porównuje je z wartościami referencyjnymi. Gdy występują różnice, program wykonuje obliczenia, aby dostosować kolor i wysyła poprawiony sygnał do monitora, potem ponownie dokonywane są pomiary. Proces ten powtarza się, aż wszystko znajdzie się w akceptowanych tolerancjach, a monitor zostanie uznany za precyzyjny pod względem kolorystycznym.

skalibrowany monitor

Kalibracja sprzętowa czy programowa?

Kluczową różnicę pomiędzy kalibracją sprzętową a programową można dostrzec w kolejnym etapie procesu kalibracji. Gdy niezbędne korekty dla każdej wartości referencyjnej zostaną obliczone, trzeba je gdzieś zapisywać, aby dostosować każdy kolor wyświetlany przez monitor. Wykorzystuje się do tego tablicę LUT. W LUT każda kombinacja RGB otrzymuje nową wartość, która odzwierciedla specyficzne wartości dla monitora, aby wyświetlał precyzyjne kolory.

Podczas kalibracji kolorów za pomocą oprogramowania (kalibracja programowa). Tabela LUT przechowywana jest w komputerze, gdzie korekty kolorów są przetwarzane najpierw, a poprawione wartości RGB są wysyłane do monitora. Sprzętowy LUT, wykorzystywany do kalibracji sprzętowej, przechowywany jest na dedykowanym chipie wewnątrz wyświetlacza. Dzięki sprzętowemu LUT, monitor otrzymuje niezmieniony sygnał RGB z komputera, a następnie stosuje korekty kolorów przy użyciu chipu na samym wyświetlaczu, gdzie przechowywane są poprawione wartości.

kalibracja sprzętowa monitora eizo coloredge cs2740

Tabela LUT dla kalibracji programowej musi być załadowana za każdym razem, gdy uruchamiasz komputer. Działa tylko z tym komputerem. Jeśli używasz kilku komputerów podłączonych do tego samego monitora, każdy musi mieć niezależnie zapisaną kalibrację kolorów. Monitor skalibrowany sprzętowo będzie wyświetlał kolory precyzyjnie, niezależnie od źródła czy komputera, do którego jest podłączony.

Utracone kolory kalibracji programowej

Najważniejszą wadą kalibracji programowej jest to, że prowadzi do pogorszenia płynności przejść tonalnych. Programowa kalibracja monitora poprawia dokładność kolorów poprzez dostosowanie wartości RGB na karcie graficznej komputera lub w systemie operacyjnym, ale pewna głębia kolorów zostaje utracona.

Gdy monitor z możliwością kalibracji sprzętowej zajmuje się korektą kolorów, sygnał RGB opuszcza komputer bez zmian, unikając negatywnego wpływu płynność przejść tonalnych. Sprzętowy LUT przetwarza te wartości na monitorze, używając znacznie większej głębi kolorów niż pierwotny sygnał. Chociaż dokładność może być mniej więcej taka sama między kalibracjami sprzętowymi a programowymi, to tylko kalibracja sprzętowa zapewni pełne i płynne przejścia tonalne.

kalibracja sprzętowa vs kalibracja programowa

Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki sprzętowej kalibracji monitora

Kalibracja sprzętowa wymaga monitora z wbudowanym LUT. Po kalibracji sprzętowej kolory na ekranie są dokładne i zachowują szeroką gamę kolorów profesjonalnego monitora. Z drugiej strony, kalibracja programowa również zapewnia dokładne kolory, ale za cenę utraty głębi kolorów i częstszych kalibracji.

[product id="2022"]

 

Ogólnie rzecz biorąc, kalibracja sprzętowa oferuje wiele zalet w porównaniu z kalibracją programową:

  • Chroni ona pierwotną gamę kolorów monitora dzięki wewnętrznemu LUT, który nie redukuje głębi kolorów.
  • Kalibracja sprzętowa kolorów monitora jest prostsza i szybsza. Nie wymaga aż tak dużej aktywności i wiedzy użytkownika podczas procesu strojenia monitora.
  • Monitory z możliwością kalibracji sprzętowej umożliwiają zapisanie w monitorze kilku kalibracji i płynne przełączanie się między nimi. Bez konieczności ponownej re-kalibracji.
  • Zazwyczaj monitory skalibrowane sprzętowo nie wymagają tak częstej re-kalibracji jak te skalibrowane programowo
  • Oprogramowanie do kalibracji sprzętowej monitora jest w 100% kompatybilne z obsługiwanym monitorem. Dzięki czemu masz pewność i możesz zaufać wynikowi kalibracji

Kalibracja sprzętowa monitora oferuje profesjonalistom pracującym z kolorami płynny i niezawodny przepływ pracy. Oszczędza czas i pieniądze dzięki mniejszej liczbie kalibracji.

 

Masz pytania dotyczące kalibracji monitorów? Śmiało dzwoń lub pisz +48 501 867 550 e-mail radek@wzorniki.eu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl